Na vůli nových zastupitelů bude rovněž záviset, zda bude uveden do praxe chystaný dopravní systém, který by měl lidem na Vysočině usnadnit cestování regionálními vlaky a autobusy. Na projednání po volbách čekají i odložené koncepty dlouhodobého rozvoje zdravotní a paliativní péče kraje.

Hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD) řekl, že krajské vedení tyto koncepty připravilo. „Na základě rozhodnutí většiny klubů zastupitelstva to nebylo zařazeno na program, tak si to bude muset budoucí zastupitelstvo rozhodnout," podotkl.

Vedení kraje podle něj kvůli nadcházejícím krajským volbám fungovat nepřestává. „Pracovali jsme do poslední chvíle a pracovat budeme, než bude ustaveno nové zastupitelstvo," ujistil. Běhounek.

Podle Miroslava Houšky, krajského zastupitele za opoziční lidovce, je škoda, že se nepovedlo zmíněné koncepční materiály dotáhnout do konce. „Jsme si vědomi, že je to rozsáhlá problematika, ale na druhou stranu, ve vedení kraje měli dostatečný čas, aby to připravili lepším způsobem," řekl. Projednávání podle něj mohlo pokročit také u strategie dopravy.

„Obecně chybí jasné a srozumitelné vize a koncepce ve všech důležitých oblastech," soudí Ota Benc, krajský zastupitel rovněž opoziční ODS.

Koncepci zdravotnictví podle jeho názoru hejtman stáhl z programu jednání zastupitelstva v obavách před volbami. O připravovaném dopravním systému podle Bence zatím mnoho neví dopravci ani obce.

Otázka nového dopravního systému na Vysočině je podle Běhounka zpolitizovaná. Řekl, že když budou chtít noví zastupitelé kraje a nenastanou další problémy třeba ve výběrovém řízení, mohl by být systém spuštěn v roce 2018.

Krajský rozpočet na rok 2017 je připravený k předložení zastupitelům a bude na nich, jestli jej přijmou nebo nějak změní, uvedl náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD). Návrh podle něj neobsahuje čerpání peněz z úvěru, naopak počítá s tím, že dvě stě milionů korun zůstane v rozpočtové rezervě.

Pouze s financováním evropských projektů by měl pomoci krajský Fond strategických rezerv, v němž má kraj podle náměstka nyní našetřeno zhruba miliardu a tři sta milionů korun.

Rozpočet schvaluje krajské zastupitelstvo zpravidla v prosinci. Opoziční zastupitelé, které oslovila agentura ČTK, postup v přípravách nového rozpočtu kraje nekritizovali.

V posledních dvou volebních obdobích na Vysočině vládne ČSSD s podporou KSČM. Před čtyřmi lety získala vítězná ČSSD ze 45 mandátů 17, druhá KSČM 11 a třetí KDU-ČSL sedm. ODS má v zastupitelstvu pět mandátů, hnutí Pro Vysočinu tři a TOP 09 a Starostové dva.