Na středečním jednání zastupitelů se šest desítek nájemníků dozvědělo, že dvoupokojový byt o výměře osmapadesáti metrů si budou moci od města koupit za 750 tisíc korun. Byty jsou přitom podle jejich uživatelů v otřesném stavu. „Elektřina hoří, plavou tam fekálie, parkety nedrží pohromadě, u okna je to jak na motorce. Prodávat vybydlený byt za tržní ceny je neuvěřitelné," míní Svojmír Sázavský.

Obyvatele neuklidnily ani slevy, které jim vedení města přislíbilo. Nájemníci by díky nim mohli získat byt až s třicetiprocentní slevou oproti ceně, kterou stanoví soudní znalec. Část slevy by mohli uplatnit v případě, že o byt projeví zájem do dvou měsíců od zveřejnění nabídky. Dalších pět procent za to, když zaplatí celou sumu před podpisem kupní smlouvy, a deset procent, pokud v bytě žijí nejméně dvacet let. Poslední pětiprocentní slevu by mohli získat všichni nájemníci v případě, že budou tvořit sedmdesátiprocentní většinu všech uživatelů v jednom domě. Tím by se totiž město zbavilo odpovědnosti za správcovství.

Podle obyvatel městských bytů v Husově ulici však ne každý na takové slevy dosáhne. „Já na ten byt mít nebudu. Myslela jsem si, že tady dožiji, ale budu se muset stěhovat," poznamenala Ludmila Formánková. „Prodávat byty staré skoro šedesát let za tržní cenu, když se do nich za tu dobu skoro nic nevložilo, je podle mě nelidské," dodala.

Starosta Náměště Vladimír Měrka (SNK) však zdůraznil, že ze sedmnácti městských domů nikdo nikoho vyhánět nehodlá. „Nechceme vás poškodit, ale musíme se chovat podle toho, co nám určuje zákon. Trestněprávní odpovědnost zastupitelů se zpřísňuje, proto musíme vycházet z odhadovaných cen v místě obvyklých," vysvětlil Vladimír Měrka.

Jednokolového prodeje by se podle něj mohli zúčastnit pouze nájemníci. Těm by od zveřejnění prodeje běžela šestiměsíční lhůta, během které by se mohli o koupi přihlásit.

Někteří zastupitelé však namítli, že uplynutím půl roku by své přednostní právo nájemníci ztratili a při případném dalším prodeji, který by mohlo vyhlásit kterékoli z budoucích zastupitelstev Náměště, by byli už pouze jedním ze zájemců. O kupci by pak rozhodovala nabídnutá cena.

Bouřlivou tříhodinovou diskuzi mezi zastupiteli a nájemníky ukončilo až hlasování o protinávrhu Ivo Matouška (Změna! Rozhodnete!). Podle něj by se prodeje bytů měl odložit. „A přichystat systém prodeje tak, aby byl respektován nejen názor města, ale i nájemců na stanovení prodejní ceny," dodal.

Podpořila jej většina zastupitelů a o základním návrhu, tedy prodeji bytů podle cen určených soudním odhadcem a slevách se nehlasovalo.

Lidé však spokojení neodcházeli. Byty by chtěli do svého vlastnictví získat i nadále. „Starali bychom se o to mnohem lépe než město," zaznělo z jejich řad.

To připustil i Vladimír Měrka. „Město není nikdy dobrým hospodářem, vidíme to i jinde," poznamenal.

Náměšť se v minulosti zbavovala svých bytů v ulicích Gen. Mrázka nebo Zborovská. Domy na ulici Husova si ponechávala jako rezervu. „Máme tam i nebytové prostory, kotelnu a chtěli jsme mít i bydlení pro lidi, kteří třeba na pořízení vlastního bytu mít nebudou," vysvětlil.

Tlak nájemníků z Husovy ulice se však postupem času stupňoval a vedení bylo k prodeji ochotnější. Oddálila ho však výstavba nových bytů v půdních prostorách, po které se i ostatní prostory v domech nesměly kvůli vázanosti na dotace prodávat. Původní blokace hovořila o dvaceti letech, nakonec se ji městu podařilo zkrátit na polovinu.

Nyní se tak již byty prodávat opět mohou. Řada nájemníků si je za odhadní ceny nemůže dovolit.