Přestože s protikrizovým projektem nazvaným Vzdělávejte se! přišlo ministerstvo práce a sociálních věcí již vloni, díky zájmu z řad zaměstnavatelů bude pokračovat i v tomto roce. V současné době se tak v rámci rozpočtů jednotlivých úřadů práce v republice na projekt přerozděluje další 1,5 miliardy korun.

„Navržený rozpočet pro letošní rok není prozatím schválený a potvrzený,“ uvedla vedoucí odboru poradenství a tisková mluvčí Úřadu práce ve Žďáře nad Sázavou Eva Sekorová. Zároveň ale dodala, že k jeho schválení by mělo dojít do konce ledna 2010, a to ve výši asi 22 milionů korun. Je to o téměř pět milionů korun více než v roce 2009.

Znovuobnovený projekt potrvá do února 2011 s tím, že vzdělávací aktivity je možno realizovat do konce roku 2010. Již nyní na úřadě ve Žďáře evidují několik žádostí a další jsou podle mluvčí avizovány.

Zn: Platí EU

Program Vzdělávejte se! je určen pro zaměstnavatele, kteří v důsledku celosvětové finanční krize a hospodářské recese museli omezit výrobu ve svých provozech. Zaměstnancům firem se díky finančním prostředkům z Evropského sociálního fondu dostane možnosti účastnit se dalšího vzdělávání, zdokonalit si své odborné znalosti, dovednosti a kompetence v oblasti takzvaného obecného vzdělávání.

A náklady na školení, na náhradu mzdy včetně sociálního a zdravotního pojištění a cestovních náhrad? Ty proplatí zaměstavatelům stát. Stačí podat žádost o podporu na úřadu práce.

„Do projektu bylo v minulém roce v okrese Žďár nad Sázavou zapojeno více než čtyřicet firem,“ prozradila Sekorová. Mezi nimi: Tokoz, Vamafil, Hettich, Troma nebo ATX. V té se v rámci první etapy uskutečnilo celkem deset školících kurzů, jichž se zúčastnilo na čtyřicet zaměstnanců.

„Například montéři, kteří v té době čerpali nucenou dovolenou, nebyla pro ně práce, si díky projektu mohli rozšířit kvalifikaci na vysokozdvižné vozíky. Nyní již nemusíme na podobnou práci najímat externí pracovníky,“ pochvaluje si vedoucí elektrotechnického školícího centra ATX Ludmila Dvořáková.