V Bystřici nad Pernštejnem mohou lidé poprvé nakoupit mléčné výrobky, maso, místní speciality, zeleninu i sazenice tuto sobotu. V Jihlavě a v Novém Městě na Moravě zaplní farmáři náměstí v příštím týdnu, v polovině května se sjedou do Havlíčkova Brodu. O letních prázdninách vyzkoušejí farmářské trhy i v rekreační obci Křižánky na Žďársku.

Na zemědělské Vysočině zatím nabídka farmářských trhů chyběla. Letos se tyto akce rozjíždějí díky stoupajícímu zájmu veřejnosti i díky dotaci. Podle údajů na internetu by z revolvingového fondu ministerstva životního prostředí měli dostat až 150 tisíc korun na trhy čtyři žadatelé z Vysočiny - Nové Město na Moravě, Havlíčkův Brod, obec Křižánky a jihlavské Ekoinfocentrum.

„Je určitě dobře, když organizátoři s něčím takovým přijdou,“ zhodnotil tyto snahy netínský farmář František Němec, který patří mezi propagátory přímého prodeje z farem.

Podle Němce si na trzích mohou lidé nakoupit širší sortiment výrobků než při návštěvě jednoho hospodářství. „Málokterý farmář má všechno,“ podotkl. Zákazníkům Němec doporučuje, aby se na trzích zajímali o konkrétního výrobce a případně se na jeho farmu zajeli podívat. Prodejce to podle jeho zkušeností odrazuje od podvodů.

Bystřické farmářské trhy se uskuteční 30. dubna, opakovat by se pak měly po dvou týdnech. „Na první trh přijedou vystavovatelé a prodejci z Bystřicka, ale i z Blanenska a Přerovska,“ přiblížila Olga Königová z bystřické radnice. K mání budou například mléčné výrobky farmy v Habří, produkty z nedaleké pštrosí farmy, biomarmeláda, mošty, zelenina a ovoce.

Jihlavské Masarykovo náměstí bude hostit první farmářský trh ve čtvrtek 5. května. Trhovci tentokrát nebudou platit za místo a bezplatně mohou mít i prodejní stánek, pokud si ho zamluví.„V tuto chvíli je zamluveno 20 stánků. Budeme upřednostňovat farmáře z Vysočiny,“ doplnil Martin Málek, mluvčí podniku Služby města Jihlavy. Podle Jany Kotoučkové z Ekoinfocentra se trhy budou opakovat každý první čtvrtek v měsíci, včetně října.

I Křižánky

Vratislavovo náměstí v Novém Městě na Moravě zaplní farmáři poprvé 7. května, měli by se pravidelně vracet až do podzimu. „Nahlášeno zatím máme asi deset farmářů,“ uvedla Veronika Teplá z radnice. V Havlíčkově Brodě jsou první farmářské trhy nazvané Koudelův talíř naplánovány na 14. května; do října by se měly opakovat každou první sobotu v měsíci.

Produkci z okolních farem chtějí lidem přiblížit také Křižánky na Žďársku s 380 stálými obyvateli. Trhy se budou konat od začátku letních prázdnin, protože v turistické sezoně stoupají počty lidí v obci několikanásobně.„Jsme obec chalupářů a turisticky atraktivní oblast. Chceme využít toho, že je tu v létě hodně lidí,“ řekl starosta Jan Sedláček. Dodal, že zájem o farmářské trhy vyplynul z ankety mezi obyvateli.