VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města se regulace terminálů nedočkala

Žďársko – Mimořádnou schůzi zastupitelstva svolali ve Žďáře, aby v souvislosti se změnou zákona schválili novou vyhlášku, díky které „přifařili“ dosud nepostižitelné výherní videoterminály k ostatním automatům. A tedy z nich mohli vybírat poplatky, jež dosud plynuly pouze ministerstvu financí, které tyto přístroje povoluje.

20.7.2010 4
SDÍLEJ:

Hra Passion fruit z videoloterního interaktivního terminálu.Foto: archiv

Ve Žďáře si tak díky změně zákona o místních poplatcích a rychlému přijetím nové vyhlášky přijdou bezmála na čtyři miliony korun ročně.

„Bylo povoleno devět elektromechanických rulet, 168 videoloterijních terminálů a dvacet ostatních her. Roční výběr by tak mohl činit až čtyři miliony korun,“ sdělila vedoucí finančního odboru žďárské radnice Jitka Vácová.

„Když už podle zákona nemůžeme videoloterijní terminály zrušit a ani se k nim vyjádřit, nyní je můžeme alespoň zpoplatnit v náš prospěch,“ uvedla místostarostka Žďáru Dagmar Zvěřinová s tím, že peníze z výherních zařízení plynou do kultury a sportu ve městě.

Zákon, prostřednictvím kterého byly nyní videoterminály postaveny naroveň klasickým výherním automatům, však „nepostačuje“ třeba zástupcům Bystřice. Tam už léta volají po změně zastaralého loterijního zákona a brojí proti výherním hracím přístrojům jako takovým.

Jde jim hlavně o to, aby jejich povolování či umístění mohli regulovat. A to současná změna zákona o místních poplatcích umožnit nemohla, takže „pouhé“ zpoplatnění provozování terminálů ve prospěch města Bystřické neuspokojilo.

V září bude jasněji

„Přístrojů v Bystřici není tolik, aby se jednalo o nějaký výrazný přínos do městské kasy. Jde nám o princip – léta se snažíme o to, aby města měla v povolování videoterminálů konečné slovo stejně jako u výherních automatů, ale to se zatím nestalo, takže spokojeni nejsme,“ vyjádřil se bystřický místostarosta Josef Vojta.

V Bystřici s novou vyhláškou, podle které by město mělo vybírat poplatky i za terminály, na rozdíl od Žďárských nespěchají. „Nebudeme svolávat mimořádné zastupitelstvo. V září se tím bude zaobírat rada a na její doporučení zastupitelé,“ dodal Josef Vojta.

Podobně situaci vnímají ve Velkém Meziříčí. Ani tam není ve městě videoterminálů tolik, aby z nich kynul nějaký vyšší zisk. Avšak stejně jako Bystřickým jde údajně Velkomeziříčským především o to, aby mohli mít v jejich povolování konečné slovo.

„Změnu zákona vnímám jako takovou úlitbu provozovatelům. V září budou zastupitelé jednat o případném zpoplatnění terminálů, protože když už tu možnost máme, byla by škoda ji nevyužít. A to v maximální povolené výši, což činí pět tisíc korun za tři měsíce za jeden přístroj. Není to však to, o co jsme stáli,“ prohlásil velkomeziříčský starosta František Bradáč.

Autor: Lenka Mašová

20.7.2010 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jeden z největších rybníku Vysočiny ukázal, co skrývá pod hladinou. Rybáři vylovili například kapry, sumce, okouny, štiky, amury, marény i tolstolobiky.
50

Rybáři vylovili Veselský rybník

Spělkovští volili v budově místního obecního úřadu.
9

Ve Spělkově vyhrál Okamura

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

OBRAZEM: Rybáři volili v pátek, v sobotu lovili rybník

Vojnův Městec – Už v pátek volili rybáři z vojnoměsteckého Rybářského spolku M.

Šel jsem volit, abych si později nemusel nadávat, prohlásil senior

Rokytno – K volební místnosti se vydali i ti, jejichž pohyblivost je kvůli zdravotním komplikacím značně omezena. „Letošní volby jsem si nemohl nechat ujít,“ vyjádřil se sedmašedesátiletý Oldřich Tatíček z Rokytna, který je odkázán na invalidní vozík.

Manželé z Třeště využili ve Žďáře voličské průkazy

Žďár nad Sázavou – Hned úderem 14. hodiny v pátek 21. října začali lidé ve Žďáře hlasovat pro své favority do sněmovních voleb. Někteří i chvilku čekali - o pár minut dříve přišli třeba první voliči, jejichž volební místností je ve žďárském gymnáziu. Po 14. hodině se hned začali trousit další.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení