Špatné, shodují se zemědělci na hodnocení letošních žní. Všichni, kterým ještě na polích zůstalo nějaké obilí, vyrážejí v těchto dnech sklidit, co se dá, a sečou do pozdních večerních hodin.

Deštivé počasí ve druhé polovině léta zemědělcům nejen na Jihlavsku, ale na celé Vysočině žně překazilo, a vzalo jim tak původní optimistické vyhlídky. Slunečné počasí dovolilo v závěru minulého týdne kombajnérům znovu vyjet na pole a umožnilo jim zkusit sklidit zbytek úrody, kterou ještě nezničil déšť úplně.

Po zimě bez mrazů vypadala situace na jaře nadějně, zemědělci seli i o několik týdnů dříve než obvykle a podle odhadů se předpokládalo, že bude rovněž brzy posečeno.

Nakonec vše dopadlo úplně jinak. Opakující se deště žně protáhly až do září. Je jasné, že nejlépe tedy dopadli ti, kterým se obilí podařilo sklidit ještě včas, než namoklo. „Od počátku roku bylo vše v předstihu, vlivem každodenních přeháněk žně nabraly čtrnáctidenní až třítýdenní zpoždění," sdělil Vlastimil Vaněk z Okresní agrární komory Jihlava.

Výnos je zatím dobrý, kvalita už ne

Průměrné výnosy letošních žní byly zatím dobré, lepší než ty loňské. Zemědělci se však shodují, že kvůli dešťům a vlhkosti klesla kvalita obilí.

V okrese Jihlava zůstávalo na polích podle úterní statistiky agrární komory asi 19 procent obilovin, což je stále relativně hodně v porovnání se sousedními vysočinskými okresy.

Odhad zbývajícího neposečeného obilí je však pouze průměrný. Zatímco některé podniky mají podíl nesklizených ploch obilovin větší, jiným už žně skončily.

V porovnání s loňským rokem je zatím podle statistik agrární komory výnos o půl tuny na hektar vyšší. Podobné byly i výnosy řepky, které se také sklidilo více než loni. V porovnání s rokem 2012 je pak letošní výnos obilovin vyšší o více než tunu na hektar.

Vaněk si netroufá odhadnout, kdy by všechno obilí na Jihlavsku mohlo být definitivně posečeno. „Je to otázka počasí," řekl. Někde bude problém se vůbec dostat kvůli rozmočené půdě na pole a obilí sklidit. „Zvyšují se náklady na dosušování a naftu a dochází ke ztrátám," dodal.

Nadšeni z letošních žní nejsou ani soukromí zemědělci Tománkovi z Nové Říše, kteří byli i v úterý na poli. „Je to hrozné, obilí musíme dosoušet, " potvrdila Helena Tománková.

Zda zemědělci vyrazí na pole sklízet zbytky obilí i po jihlavských dožínkách, rozhodne teprve počasí.

Dožínky se v Jihlavě budou konat již tuto sobotu 13. září od deseti hodin dopoledne na Masarykově náměstí v rámci projektu Rok lidových obyčejů. Kromě pohádek bude k vidění i stloukání másla nebo mlácení obilí, jízda koňským povozem, interaktivní výstava dobových nástrojů a občerstvení.

MARTINA MÁTLOVÁ