"Brusel zaplatí více než polovinu nákladů," řekl generální ředitel podniku Vladislav Ostrejš.
Dalších pět milionů korun z EU plyne na vzdělávání zaměstnanců. V Medinu nyní pracuje 535 lidí. "Stále hledáme cesty jak získat peníze na zvýšení intenzity vývoje i zlepšení ostatních činností," řekl Ostrejš. Z evropských strukturálních fondů může Česko čerpat dotace do roku 2013. Podpora pro rozvoj průmyslu je však určena hlavně podnikům do 250 zaměstnanců.
Vzdělávací kurzy s podporou unie byly v Medinu zahájeny loni, konat se budou do roku 2008. Na nedostatek kvalifikovaných sil naráží Medin delší dobu. "Je to problém všech firem v regionu, a to se nové závody ještě staví," podotkl Ostrejš. Medin již nyní musí zaučovat pracovníky z jiných oborů. Mládež v odborných učilištích se snaží k nástupu do podniku motivovat stipendii.
Medin je největším výrobcem lékařských nástrojů a implantátů v Česku. Určeny jsou zejména pro chirurgii, traumatologii a stomatologii. Jeho loňské tržby se meziročně zvýšily o 12 procent na 340 milionů korun. Přes 60 procent produkce firma prodává v zahraničí; podíl exportu stoupá. Stálé odběratele má Medin v 55 zemích. Největším odbytištěm je EU, v poslední době se prodej zvyšuje v Rusku a v arabských zemích, podotkl ředitel.
Investice do obnovy závodu se pohybují kolem 50 milionů korun ročně. Týkají se především nových výrobních technologií.
