"V Jižní Americe rozjíždí Medin společný podnik s tamním výrobcem. Nová firma se bude věnovat produkci nástrojů pro stomatologii," řekl dnes ČTK generální ředitel Milan Ettel.

"Zaměřujeme se hlavně na Brazílii a Argentinu," upřesnil Ettel. Jihoamerické trhy jsou podle něj chráněny celními bariérami, kvůli nimž se tam dovoz z Česka prodražuje. Proto se Medin rozhodl vytvořit společný podnik s tamní společností, která dřív patřila mezi jeho odběratele. Do Ruska zatím plynula produkce z Nového Města přes jiné firmy, teď se tam o propagaci začíná starat nová obchodní firma Medinu. "V minulém roce jsme tam dosáhli registrace našich výrobků," řekl Ettel.

Medin je největším českým výrobcem lékařských nástrojů a implantátů s téměř šedesátiletou tradicí. Loni společnost vykázala tržby 291 milionů korun oproti 283 milionům v roce 2009. Odběratele už podnik má v desítkách zemí světa. I ve zdravotnické technice se podle Ettela projevuje asijská konkurence, z Asie ale proudí hlavně jednodušší výrobky.

V novoměstském závodě pracuje 440 lidí. Velký díl produkce tvoří implantáty a nástroje pro traumatologii. Mezi ně patří kyčelní a kolenní dlahy nebo unikátní hřeby do rozlomené patní kosti. "Do této oblasti také směřujeme velkou část našich vývojových aktivit," podotkl Ettel. Strojírenským odborníkům podle něj ve vývoji pomáhá prohlubování spolupráce s lékaři - operatéry. Medin vyrábí rovněž nástroje pro stomatologii a chirurgii. Některé výrobky se dělají pro jiné firmy z oboru.