Jedním ze zaměstnavatelů, který matky podporuje, je brodský Domov pro seniory. V nové budově by pro ně uvítal i mateřskou školu s hlídáním do večerních hodin.
V okresu Havlíčkův Brod je podle úřadu práce 458 nezaměstnaných rodičů, kteří mají dítě do 15 let. Zaměstnanost žen po rodičovské dovolené je v Čechách jedna z nejhorších v Evropě. Firmy se bojí ženy s malými dětmi zaměstnat, protože u nich hrozí častá absence. Ty zase nemohou přijmout jakoukoliv práci, protože jsou omezeny provozní dobou ve školkách nebo dojížděním, které pro ně může znamenat komplikaci. Dalším problémem je, že během rodičovské dovolené mohou částečně ztratit kvalifikaci.
„Této skupině věnuje stát, potažmo Úřad práce, zvýšenou péči. Mají šanci získat novou práci, zvýšit si profesní kvalifikaci a tím pádem i posílit své sebevědomí. U rodičů bodují hlavně rekvalifikace. Nejčastěji se hlásí na administrativní obory, kurzy pro pečovatelky o dítě, pracovníky v sociálních službách, kosmetické kurzy, pedikúru nebo manikúru,“ uvedla tisková mluvčí Úřadu práce ČR, Kateřina Beránková.

Sloučení profesních i rodičovských rolí umožňují i zkrácené pracovní úvazky. Ve srovnání s jinými evropskými státy jich ale české firmy využívají jen málo. Přitom i na ně mohou získat příspěvek od Úřadu práce. „Pokud zaměstnavatel přijme například maminku s malým dítětem na půl úvazku, může dostat příspěvek odpovídající většímu počtu hodin,“ doplnila Beránková.
V rámci projektu Práce s rodinou na Vysočině úřad práce poskytuje nezaměstnaným rodičům odborné poradenství, rekvalifikační kurzy, hlídání dětí nebo proplácení jízdného. Podmínkou je péče o dítě do 15 let.
Zaměstnavatelů, kteří jsou k matkám vstřícní, není mnoho. V regionu je to třeba brodský Domov pro seniory, který v roce 2014 získal certifikát Společnost přátelská rodině. Soutěž pořádala Síť mateřských center o.s.
„V tuto chvíli máme přes sto zaměstnanců, z toho jenom osm jsou muži. Jsme tedy převážně ženský kolektiv a samozřejmě máme mnoho žen, které mají malé děti. Čtyři pracovnice jsou v tuto chvíli na mateřské dovolené. Snažíme se o udržení kontaktu s nimi, nabízíme jim účast na školeních, někdy i práci na dohodu o provedení práce či pracovní činnosti, pokud chtějí. Po návratu z rodičovské dovolené umožňujeme postupné prodlužování zkrácených pracovních úvazků,“ uvedla ředitelka Domova pro seniory Havlíčkův Brod, Hana Hlaváčová.

Brodský domov pro seniory patří k těm vzácným podnikům, který podporuje slaďování rodinného života a zaměstnání. Svým zaměstnancům umožňuje zkrácené i sdílené úvazky, pružnou pracovní dobu a administrativním pracovníkům i práci z domova.
„Tam, kde je to možné, snažíme se zaměstnancům vždy vyjít vstříc,“ doplňuje Hana Hlaváčová. Velmi stojí i o to, aby v novém domově pro seniory, který staví Kraj Vysočina, vznikla třída mateřské školy. Tam by měla být i nabídka hlídání dětí do večerních hodin, kterou by uvítali pracovníci ve směnách.
„Ženy s malými dětmi mají obvykle problém vracet se do práce na dvanáctihodinové směny, přitom tento systém práce je v nepřetržitých provozech velmi častý. Nemohou děti vyzvednout ze školky do pěti hodin, jak většina školek funguje, přitom třeba další den mají volno a mohly by být s dítětem doma. Pro ženy, které by se chtěly vrátit do směnného provozu, by bylo třeba dohlídávání dětí nějak zajistit,“ říká Hlaváčová.
Malé děti bere jako naši budoucnost. „Většina našich pracovníků malé děti měla, má nebo je mít bude, a tak tou situací, kdy rodina nebo jedinec pečuje o malé dítě, projdeme téměř všichni. Jako zaměstnavatel s tím musím počítat a nemohu nikoho diskriminovat jen proto, že právě teď pečuje o malé dítě. Spíše mám pocit, že když mu v této situaci vyjdu vstříc, tak si ho stabilizuji i do budoucna,“ dodala Hlaváčová.
