S výrobou „prkýnek“ začal truhlářský mistr Adolf Slonek z Rokytna, jehož syn později přestěhoval výrobu do Nového Města na Moravě. Tam postupně působilo několik výrobců lyží. V roce 1950 byl založen podnik Sport, dnešní Sporten, který v tradici výroby lyží v regionu pokračuje dodnes.

Sport sloučil několik původních výrobců sportovních potřeb, kromě Slonků také Chroustovy, Rohlíkovy, Formánkovy nebo Špinarovy. Původní závod měl pětačtyřicet zaměstnanců a kromě lyží se zaměřoval i na výrobu saní.

Den otevřených dveří v novoměstské firmě Sporten | Video: Deník/ Helena Zelená Křížová

Výroba páru lyží je dodnes dlouhodobým procesem. „Dřevo musí nejprve rok vysychat, než ho můžeme použít ke zpracování. Poté se musí roztřídit, nařezat a slepit dohromady, čímž vznikne stabilní jádro lyže. Teprve pak pokračuje na další opracování,“ popsal začátek složitého technického postupu zaměstnanec Sportenu Lukáš Melichar.

Lyže jsou buď s dřevěným jádrem nebo kompozitové. Jednotlivé díly musí být zkompletovány a poslány do další dílny. „Pak jsou lyže opatřeny skluznicí, hranami a dalšími nezbytnostmi a nakonec zalisovány,“ doplnil Lukáš Melichar.

I ta nejobyčejnější lyže je složena z několika dílů. „Ze skluznice, horního a spodního laminátu, horní fólie, jádra a dalších - obecně mívají okolo sedmi dílů, které se musí přesně zkompletovat,“ potvrdil Lukáš Melichar.

Důležitá je i konečná „kosmetická“ úprava. Design si často určují sami zákazníci a na takovýchto výrobcích pak chybí značka výrobce. „Nikdo nepozná, že lyže byly vyrobeny u nás. Řada lidí tak jezdí na lyžích ze Sportenu, aniž by o tom věděli,“ podotkl Lukáš Melichar.
Sporten se ale nevěnuje pouze jednomu druhu výrobku. „Vyrábíme lyže běžecké, sjezdové, skokanské, kolečkové, backcountry lyže, snowboardy a další typy dle přání našich zákazníků,“ řekl další ze zaměstnanců firmy Petr Kutal.

Novoměstský výrobce lyží patří k velkým zaměstnavatelům v regionu, a to i přesto, že statistické údaje vyčíslující počet zaměstnanců již dávno nedosahují takové výše jako v minulosti. „V současné době v naší firmě pracuje okolo sto šedesáti zaměstnanců. Nejvíce lidí zaměstnával Sporten v roce 1987, tehdy u nás pracovalo čtyři sta šedesát devět lidí,“ řekl Petr Kutal.

Za dobu existence firmy prošlo jejími dílnami a kancelářemi čtrnáct a půl tisíce zaměstnanců a bylo vyrobeno devět milionů pět set tisíc párů lyží, na kterých jezdí milovníci zimních sportů v pětatřiceti zemích světa.

Sporten má i svá nej. Například nejdražší lyže, které byly vyrobeny pro firmu Grownski a jejich prodejní cena se pohybovala okolo sta tisíc korun.

Výrobky Sportenu také pomohly mnohým z našich sportovců dostat se na stupně vítězů. „Byl to třeba Radek Čermák, který v roce 2016 vytvořil rychlostní světový rekord v jízdě na běžkách. Nebo Aleš Valenta, který na Olympijských hrách v Salt Lake City 2002 získal zlato v akrobatickém lyžování,“ poznamenal Petr Kutal.

V rámci letošních oslav připravila firma dárek i pro své zákazníky. „Právě vyrábíme omezenou sérii sto dvaceti kusů speciálních atypických lyží. Oslavy budou probíhat během celého roku, Sporten se bude prezentovat například v rámci novoměstských oslav Nova Civitas, dne dětí a podobně,“ prozradil Lukáš Melichar.