Podle svazu se totiž tím, že velkomeziříčská mlékárna víceméně ukončila výrobu v biokvalitě, ocitla řada ekologických zemědělců ve velkých problémech. „Řada podniků, které právě ukončují náročné období přechodu z konvenční produkce mléka na ekologickou, pouze navyšují množství komodity, která, jak se zdá, bude v následujících měsících velmi obtížně uplatnitelná na českém trhu,” píše se v tiskové zprávě Pro-Bio.

„Přiznám se, že tuto situaci sledujeme velmi intenzivně a snažíme se pomoci, kde se dá. Byli jsme už na jednáních v mlékárně ve Velkém Meziříčí. Bohužel to vypadá, že tímto směrem cesta nevede. Snažíme se napomoci komunikaci s dalšími mlékárnami, což ale také není jednoduché a chyba není jen na straně mlékáren,“ sdělila v tiskové zprávě také Kateřina Nesrstová, manažerka Pro-Bio Svazu ekologických zemědělců.

„Důrazně se ohrazujeme proti zavádějícím informacím v tiskové zprávě Svazu ekologických zemědělců Pro-Bio ohledně ukončení výroby v biokvalitě ve společnosti Lacrum Velké Meziříčí. Produkce bio výrobků pokračuje a bude pokračovat. V areálu závodu se v současné době dokončuje prodejna, kde budou rovněž biovýrobky nabízeny a postupně i další, které aktuálně do prodejní sítě nedodáváme,“ uvedla Marie Čejková s tím, že zmiňovaná schůzka se však uskutečnila.

„Byla pouze jedna seznamovací, nikoli více, „se snahou pomoci, kde se dá”, jak je uvedeno ve zprávě,” doplnila Čejková. Jednatelka však připustila, že v této době museli z důvodu neústupnosti obchodních řetězců, co se týkalo jejich marže a v kombinaci s nereálnými cenovými požadavky bioproducentů, omezit nákup biosuroviny na ty dodavatele, kteří byli ochotni ji nabídnout za reálnou cenu. „Nejde o nezájem ze strany společnosti Lacrum Velké Meziříčí produkovat biopotraviny,“ dodala Čejková.

Mlékárnu v Meziříčí koupila letos od německé mlékárenské firmy Bayerische Milchindustrie zemědělská společnost Agro Měřín podnikatele Gabriela Večeři.

„Lacrum ode mě vykupuje mléko každý druhý den. Mám se společností uzavřenou smlouvu,” řekl ekozemědělec Oldřich Buršík z Rudy u Velkého Meziříčí. (