Do nemocnice tak ještě před koncem roku putuje z krajského rozpočtu pět milionů korun. Dalších třiceti milionů, o které ředitel třebíčské nemocnice Jan Ferenc žádal, se však nedočká. „S rozhodnutím zastupitelů jsem i tak spokojen, jelikož každá schvá-lená dotace z kraje pomáhá snižovat závazky po lhůtě splatnosti, se kterými se nemocnice není schopna sama vypořádat," řekl Ferenc s tím, že další finanční injekce kraje budou v budoucnu přesto nevyhnutelné.
Dlouhodobě nehrazené závazky se týkají třeba úklidové firmy, která se dožadovala zaplacení za své služby. „Rada kraje dospěla k závěru, že bychom nemocnici měli dát příspěvek dva miliony korun," potvrdil vysočinský hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD).
Najatá firma, nebo vlastní četa?
Nad úklidovými službami se ale podivil krajský zastupitel Jaroslav Maxmilián Kašparů (za TOP 09). „Možná by bylo lepší, kdyby nemocnice měla vlastní uklízecí četu, než aby platila úklidové firmě," poznamenal.
Hejtman však stávající systém hájil. „Kdyby to nemocnice řešily formou zaměstnaneckého poměru, promlouvaly by do toho tabulkové mzdy. Určitě je levnější řešit to dodavatelským způsobem než vlastními silami. I havlíčko-brodská nemocnice na to před časem přistoupila," řekl Běhounek.
Podobně se radní usnesli i na potřebě opravy spirálního tomografu. „Kvůli havárii na tomto přístroji jsme se rozhodli poskytnout další tři miliony korun, protože doposud nebyly plně vyčerpány prostředky na rekonstrukci pavilonu v areálu nemocnice, do kterého byl přesunut provoz z ulice Družstevní," vysvětlil Běhounek.
Třicetimilionový příspěvek si ale podle něj letošní krajský rozpočet nemůže dovolit.
„Tato částka už v kapitole zdravotnictví není. Zastupitelstvu jsme ji proto uvolnit nedoporučili," dodal hejtman Běhounek.
Poslat do třebíčské nemocnice pět milionů a dalších třicet nikoli rozhodli zastupitelé jednomyslně, když 40 se vyslovilo pro návrh, nikdo nebyl proti a nikdo se hlasování nezdržel.
Ferenc si výsledek pochvaloval a přislíbil, že prostředky budou využity účelně. „Určitě je nevyplatíme na odměny nebo navýšení platů. I takové názory jsem slyšel," podotkl.
Hospodaření se zlepšuje
Podle jeho odhadu se bude letošní hospodaření nemocnice pohybovat na konci roku ve ztrátě 28 milionů korun. Přesto ale hovoří o zlepšující se finanční situaci.
„Když se na to podíváme z hlediska roku 2012, kdy byla ztráta 14 milionů korun a v letošním roce příjmy od zdravotních pojišťoven budou za celý rok 2013 o 40 milionů nižší než loni, tak si každý dokáže spočítat o kolik jsme se zlepšili a jakých úspor jsme dosáhli po nástupu nového vedení," vysvětloval Ferenc.
Podle hejtmana Běhounka chybělo na konci října všem krajským nemocnicím 110 milionů korun. „Může za to Ministerstvo zdravotnictví nastavením úhradové vyhlášky," mínil.
Pokud ale dojde ke změnám v úhradách zdravotních pojišťoven, mohla by třebíčská nemocnice hospodařit příští rok vyrovnaně. „Vysoké dluhy z minulosti ale zůstanou," upozornil Ferenc.
„K 30. listopadu dosahují závazky po lhůtě splatnosti 63,6 milionu korun, k tomu však musíme připočíst půjčku 15 milionů od kraje a také kontokorentní úvěr ve výši 25 milionů, který čerpáme. Závazky po lhůtě splatnosti se tak snižovat nedaří, jelikož od pojišťoven máme méně peněz," připomněl. „Je to skutečně nejhorší situace ze všech nemocnic na Vysočině," poznamenal.
Mezitím se rozeběhlo výběrové řízení, ze kterého by měl vzejít nový ředitel třebíčské nemocnice. Jan Ferenc totiž ve funkci končí na konci března.
„S panem hejtmanem jsem měl dohodu, že zde budu působit jako krizový manažer do odchodu do důchodu. Hlásit se do výběrového řízení proto nebudu," řekl současný ředitel.
Obsadit uvolněné místo ale nebude jednoduché. Připustil to i hejtman Běhounek. „Budeme muset najít člověka, který toho bude schopen a ochoten. Příští stabilní vedení musí pokračovat v přísné ekonomické politice tak, jak ji nastartoval Jan Ferenc. Pod jeho vedením se nemocnice odrazila ode dna," dodal.
Výběrové řízení se uzavře 10. ledna 2014.