„Anketa zjišťuje, zdali jsou lidé ochotní vynaložit úsilí a o dotace žádat," komentuje anketu Ondřej Rázl z tiskového oddělení Kraje Vysočina.

V rámci výměny kotlů na pevná paliva za modernější kotle na uhlí (odsud lidový název kotlíkové dotace) lze dosáhnout na dotaci až 70 % uznatelných nákladů. V případě kombinovaného kotle, tedy kotle na uhlí a biomasu, činí dotace až 75 % uznatelných nákladů, stejně jako u plynových kondenzačních kotlů.

Všechny nové kotle však musí splňovat požadavky Směrnice Evropského parlamentu. Splnit tuto podmínku může být náročnější u budov kategorie vyšší energetické náročnosti, kdy musí být součástí „kotlíkového" projektu kromě samotné výměny kotle i úpravy konzultované s energetickým specialistou.

Tyto výdaje by však neměly přesáhnout náklady ve výši 20 tisíc korun.

První výzva pro občany pro podávání žádosti o kotlíkové dotace je plánována zhruba na začátek roku 2016.

„Vzhledem k tomu, že program je na samém počátku a spustit by se měl až začátkem příštího roku, nejsme v tuto chvíli schopni odpovědět na to, jak bude žádost vypadat ani kdo a kde bude schopen lidem poradit s jejím psaním. Stále probíhají jednání s Ministerstvem životního prostředí a zemědělství," vysvětluje Rázl.

Sepsání žádosti, její podoba či podání je však teprve začátek, dotace s sebou přináší mnoho dalších otázek, například o již zmiňovaných budovách vyšší energetické náročnosti.

„Norma jasně určuje požadavky na tepelné ztráty, pozorovatelné i doporučené. Cílem je snížit spotřebu paliva například pomocí zateplení, nebo výměny oken, aby se spotřeba dostala na požadovanou hodnotu," vysvětluje energetický expert Jiří Balák.

TEREZA HORVÁTHOVÁ