„Majitelé restaurací se čím dál tím více řídí heslem Náš zákazník, náš pán. Snaží se nabízet co nejlepší služby, mezi které v dnešní době patří i podávání vody z kohoutku," tvrdí Zuzana Cabejšková, předsedkyně sdružení Česko pije z vodovodu, které  podporuje kohoutkovou vodu v restauracích. Na stránkách www.zvodovodu.cz předkládá i celorepublikový seznam provozoven, které vodu z vodovodu nabízejí. Seznam je ale bohužel stále v plenkách, co se Třebíče týče, obsahuje pouhé čtyři restaurace,  přičemž jedna neexistuje a druhá vodovodu zdarma již nenabízí.

Onou druhou restaurací je Centrum Lihovar, kde se rozhodli vodovodu účtovat. „Je to z toho důvodu, že bychom méně prodávali ostatní pití. Někdo se ale rozhodne cestou vody zdarma jít, nemám nic proti," říká provozní a šéfkuchař Lihovaru Marek Janík. Ten tak svými slovy nepřímo potvrzuje častou obavu a stížnost restauratérů, že jsou lidé, kteří si nic jiného než kohoutkovou vodu nedají, restaurace potom nemá tržbu žádnou.

Další námitky proti vodovodě podává majitel Zábavního centra DON a Bowlingu Koule Luděk Ondračka: „Zákazník neznalý věci, který chce ušetřit, neuvažuje nad tím, že vlastně chce něco, co nemá žádnou logiku. Ať zkusí jít na ČEZ a požadovat cokoliv zdarma, pěkně se mu tam vysmějí. Jak je tudíž možné, že to chce po restauracích," ptá se vlastník dvou navštěvovaných podniků. „Všichni vám jednohlasně řeknou, že na západě je voda zdarma běžná. Je to pravda, ale pivo tam zase stojí minimálně tři eura. Dokud u nás budeme mít nejlevnější restaurační služby na světě, tento problém se povleče," předpovídá Ondračka, který i přes všechny námitky vodu z kohoutku zdarma ve svých podnicích  také nabízí.

Kohoutkovou vodu s citronem zdarma jako pozornost hostům nabízejí od prvního dne provozu v Original Irish Pubu Lucky´s. „Styděl bych se kasírovat lidi za vodu. To, že je zdarma, by měla být samozřejmost," myslí si majitel Lukáš Dvořák. Příjemná irská hospůdka uprostřed židovské čtvrti láká stále více 
a více hostů. Možná i díky drobnostem, jakou je voda zdarma. „Je to služba zákazníkovi, ve které jsou režijní náklady, jako je třeba umytí sklenice. Každý si to musí spočítat," přemýšlí Dvořák, proč ne všechny restaurace vodovodu zákazníkovi dají.

Přes všechny problémy je těch, kteří kohoutkovou vodu zdarma nalijí, poměrně dost. Oslovili jsme 21 provozoven, ano vodovodě řeklo 16 z nich.

Kde točí vodovodu

Pizzeria Harlekýn, U Kmotra, Restaurant Coqpit, Café bar Holiday, Pizza bar San Marco, Restaurant Lucullus, Endy bar, Phoenix, Zábavní centrum DON, Bowling Koule, Infinity Café, Restaurace Černý dům, U Boba, U Kupce, Kleopatra, Lucky´s