Některé kempy přišly o jindy tradiční návštěvy vodáků kvůli letošnímu nedostatku vody v řekách, jinde pod stany přespávalo méně lidí, protože je od pobytu odradila kazící se voda v okolních rybnících. Naopak nečekaný ohlas měla letošní novinka - výletní plavby po přehradě Dalešice. Na lodi se během prázdnin svezlo skoro 20.000 turistů, z čehož těžila hlavně pohostinství poblíž lodních zastávek.

"Pro nás je to obrovský úspěch. Byly hlasy, že o loď bude zájem tak týden," řekla starostka Koněšína Hana Žáková. Podle ní se hodně objevovali turisté ze vzdálenějších koutů republiky. "Místní, když viděli ty fronty, vyčkávají, že se půjdou svést až po sezoně," podotkla.

Nová turistická atrakce podle ní prospěla restauracím i ubytovatelům v obcích u přehrady. Hospůdka v Kramolíně se v příštím roce chystá zlepšit nabídku o rychlé občerstvení, zookoutek a malé hřiště pro děti, rozšiřovat bude parkoviště. "V Koněšíně byla ubytovna celou sezonu plná, nikdy se nevařilo tolik obědů," doplnila starostka. Mnoho návštěvníků mířilo do dalešického pivovaru, v němž režisér Jiří Menzel natočil svůj slavný film Postřižiny.

Spolupráce s podnikateli by se ještě měla zlepšit, upravovat se bude jízdní řád, aby cestující měli dostatek času na prohlídku obcí po trase. Plánují se i další novinky - nová lodní zastávka či vláček, který by turisty vozil k lodi nebo na vyhlídku po okolí.

Provozovatel Autocampu Wilsonka u přehrady Jaromír Kuchynka má za to, že kvůli výletním plavbám hostů moc nepřibylo. "Lidé prošli a nalodili se, možná přišli do restaurace. Na noc se nezdrželi," řekl. Celou sezonu zatím nehodnotil. "Ale výrazně lepší než loni to nebylo," soudí. Mezi klienty převažovali Češi, občas se objevili Nizozemci.

Siesta v kempu.

 

O něco nižší návštěvnost než loni měl kemp u rybníka Sykovec ve Třech Studních na Žďársku i veřejné tábořiště Stvořidla v Trpišovicích na Havlíčkobrodsku. "Tady je to oblast vodáků a tím, že v Sázavě nebyla voda, vodáci nepřijeli," vysvětlila starostka Trpišovic Marie Širajchová.

Spokojeni jsou provozovatelé Campu Velkopařezitý v Řásné u Telče na Jihlavsku, kde se počet nocujících ve srovnání s minulým rokem zvýšil přibližně o čtvrtinu. "Chatky byly kompletně plné až do konce srpna, i stanů a karavanů bylo víc," řekl jednatel Eduard Jakwerth. Přičítá to lepšímu vybavení chat i tomu, že ve srovnání s minulým rokem přijelo více Čechů.

Provozovatelé letních koupališť označují sezonu většinou za průměrnou. V havlíčkobrodském koupališti se letos vykoupalo asi 17.000 lidí, zatímco loni jich bylo kolem 32.000. "Nebylo stálejší počasí. Lidé začínají chodit, až když je hezky dva až tři dny," míní správce Bohumil Slanař.

Do největšího letního koupaliště Vysočiny, jihlavského Vodního ráje, od 19. května zavítalo asi 55 tisíc lidí. "To spíš patří do kategorie průměrných sezon," zhodnotil Martin Málek z provozujícího podniku Služby města Jihlavy. Téměř srovnatelný počet plavců byl v létě i v sousedním krytém bazénu. Naopak na koupališti v Bystřici nad Pernštejnem se letos osvěžilo o něco více návštěvníků než v uplynulých dvou letech, a to kolem 20 tisíc.