S výrobou zboží začal už na přelomu září a října. Pracuje s dřevěnými překližkami, z nichž vyřezává nejrůznější tvary. Na vánočních trzích jdou právě tyto dekorace nejvíce na odbyt. Letos ale podobné akce vládní nařízení stopla. „Nemohu říci, že by mě to zaskočilo. Každý z nás ví, jak poslední dva roky probíhají a jaký chaos panuje ve vyhlašování nařízení. Vždycky jsem si představoval, že se veřejnost dozví například, při jakém počtu nakažených se vyhlásí jaké omezení a co všechno se může stát. Bohužel je smutné, že trhy se zruší den před akcí, jako to bylo například ve Žďáře. A to bez jakéhokoli předchozího upozornění,“ míní Vít Pohanka.

Výrobci dekorací tak nezbývá nic jiného, než své zboží nabízet online. Naštěstí má už své webové stránky www.advipo-dekorace.cz. „Jsme také na Fleru. Tímto způsobem řešíme většinu prodeje. Aktivně se snažíme přidávat novinky a oslovit zákazníky i na facebooku, kde nás mohou lidé sledovat, kontaktovat a dotazovat se,“ vyjmenovává jednotlivé aktivity Vít Pohanka.

Postavit betlém nějakou dobu trvá. Svratečtí s tím většinou začínají už na začátku adventu.
Poprvé jim spadl. Už jsme se poučili, říkají stavitelé betlému ve Svratce

I když se snaží, osobní kontakt se zákazníkem, který si může na místě výrobky prohlédnout, je přece jen něco jiného. „Na trzích se samozřejmě prodá drtivá většina ozdob. Každý si tam rád koupí i různé drobnůstky, a tím nás podpoří. Tam jdou lidi vyloženě za prodejci, chtějí si koupit něco pěkného, co vidí naživo. Je to rozhodně jednodušší, než prodej přes e-shop,“ přiznává výrobce zboží z překližky.

Při online prodeji se k výrobku musí navíc připočítat balné a poštovné. I proto nabízí zboží i ve své prodejně ve Slavkovicích. Ani toto řešení ale není spásonosné. „Lidem se často moc nechce kvůli jednomu prodejci jet iks kilometrů,“ říká Vít Pohanka, pro kterého je výroba překližkových dekorací spíše koníčkem. „Pracuji jako programátor CNC strojů. Moje práce obsahuje přesnost, důslednost. Přes ni jsem se dostal ke stroji, na kterém jsem od začátku chtěl vyrábět různé dekorace. Strašně se mi líbilo přenášet fotky, obrázky a tvary do dřeva. Vždy jsem také obdivoval na trzích, jakým způsobem to ti lidé mohou dělat. Nakonec jsem se k tomu dostal sám,“ usmívá se řemeslník, který kromě vánočního zboží nabízí i výrobky pro svatební obřady a mnohé další. Prostě vše, co jeho zákazníkům udělá radost.