„Steak z Mitrovského dvora oslovil porotu svou křehkostí i vyzrálostí, jednoznačně zvítězil v kategorii steakových mas a také jako celkový vítěz. Jsem za to velmi ráda. Zralé hovězí maso z ekologického zemědělství má totiž velký tržní potenciál a přitom již teď oslovuje širokou skupinu zákazníků, kteří kvalitní maso umí ocenit. Takto kvalitní steak na grilu totiž, dle mého názoru, zvládne připravit každý a získá tak jednoduše skvělý gurmánský zážitek,“ vysvětlila volbu poroty manažerka Svazu PRO-BIO Kateřina Urbánková.

Hlavní cenu soutěže a zároveň kategorii steaková bio masa vyhrál mitrovský tenderloin steak bio. V Mitrovském dvoře ale vyrábějí i další podobné produkty. „Steaky děláme z našeho vlastního dobytka aberdeen angus. Aby byly genetické vlastnosti našich zvířat dokonalé, inseminujeme inseminačními dávkami z Ameriky. Jeden kus dobytka znamená asi osmdesát kusů steaků, které se velmi liší. Steaky z předního masa a z horního roštěnce jsou šťavnatější, v zadním mase vnitřního tuku ubývá, je libovější. Maso z vnitřku a z pupku je zase chuťově hodně výrazné, tak trochu připomíná zvěřinu,“ popsal majitel firmy Karel Kalný.

Mitrovské steaky nejdou na prodejní pulty okamžitě po zabití a naporcování zvířete. Naopak, jejich cesta za zákazníkem je poněkud delší. „Čtrnáct dnů zraje maso v půlích. Pak teprve vybouráme jednotlivé partie, které se na steaky hodí. Ty od letošního roku ještě dál zpracováváme a necháváme je stařit. Nakonec je naporcujeme na jednotlivé steaky, které vakuově balíme,“ vysvětlil Karel Kalný.

Vakuově zabalený steak pak putuje do prodejen a odtamtud na stůl zákazníka. Ne každý ale dovede maso dobře tepelně upravit. Ať už má člověk sebekvalitnější ingredience, pokud se nepovede kuchyňská příprava, pak si na steaku rozhodně nepochutná. „Příprava není těžká, ale měly by se dodržovat určité zásady. Maso musí být kvalitní a odležené, mělo by před tepelnou úpravou mít pokojovou teplotu. Pánev by neměla být tenká a měla by být správně rozpálená. Doporučuji také používat buď teploměr, nebo stopky, steak by měl být hotov do šesti minut – tři z jedné a tři z druhé strany. Jakmile se člověk orientuje pouze pohledem, obvykle to přepeče. Pro zájemce nabízíme steakové kurzy, tam se správný postup může kdokoliv naučit,“ uvedl majitel Mitrovského dvora.

Výrobce bio masa ze Žďárska nenabízí pouze samotné steaky, ale i další produkty. „Nabízíme hlavně výrobky bez chemie. Nepoužíváme žádné chemikálie, které jsou v České republice nadužívané, ani rychlosůl či glutamáty. A ani žádné polyfosfáty, které váží vodu,“ poznamenal Karel Kalný.