Žďár zaujal odbornou porotu zejména promyšlenou strategií plánování, kterou vyvažuje podporu podnikatelů a vytváření dobrých životních podmínek pro obyvatele.

„Účast v soutěži je skvělý zdroj srovnání a inspirace. Chcete-li být nejlepší, musíte se těmi nejlepšími inspirovat. Zároveň získáte kontakty, povědomí o tom, co funguje jinde, zpětnou vazbu, jak je na tom město ve srovnání se zbytkem republiky, co děláme dobře, kde máme příležitost pro zlepšení,“ vyjádřil se k úspěchu v soutěži starosta Žďáru nad Sázavou Martin Mrkos.

Ocenění za 2. místo si ze soutěže odneslo město Polná, a to za investice do vzdělávací a podnikatelské infrastruktury a také za aktivní komunikaci s podnikateli. Za spolupráci radnice se zaměstnavateli reprezentovanými Společenstvím firem Lanškrounska ocenění za 3. místo získalo město Lanškroun.

K ovcím pořídili ve Žďase i včely.
V areálu strojírenské firmy se pasou ovečky a poletují včely

„České obce už si zvykly spolupracovat například na budování společných vodovodů, kanalizací nebo cyklostezek. Podobná spolupráce zaměřená na podporu investic je však stále ještě spíše výjimečná. Přitom vybudování zázemí, které přiláká ty správné podnikatele, je předpokladem dalšího hospodářského růstu obcí,“ sdělil Patrik Reichl, ředitel jihomoravské kanceláře agentury CzechInvest.

Soutěž Investičně atraktivní region pořádá agentura CzechInvest již třetím rokem. Letos se do ní přihlásilo 25 českých měst a obcí, do finále postoupilo osm z nich.