VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ideální je mít „osobního“ včelaře

Žirovnice – Včelařství pozbývá starosvětský ráz a získává podobu podnikatelství svého druhu.

7.9.2016
SDÍLEJ:

Zkušený žirovnický včelař František Pokorný (vlevo) vysvětluje na včelařském kurzu začátečníkům Tomáši Jakešovi a Danielu Baštovi funkci mateří mřížky. Foto: Miroslav Pokorný

Včelíny se objevují nejen na venkově, ale i ve velkoměstech na střechách výškových budov, v Praze jsou i na střeše Národního divadla. Cedule nabízející med jsou na domech i u silnic. Med je zkrátka „in" a je tomu tak i na Pelhřimovsku. Jedna ze zdejších organizací Českého svazu včelařů je také v Žirovnici, kde měla ke konci minulého roku 24 členů. Předsedovi žirovnické organizace Františku Pokornému jsem položila několik otázek týkajících se spolku i vlastního včelaření.

Kdy včelařský spolek v Žirovnici vznikl?
Předtím, než také v Žirovnici vznikl samostatný včelařský spolek, byli žirovničtí včelaři sdruženi ve Včelařském spolku pro Počátky a okolí se sídlem v Počátkách. Ten vznikl v roce 1913. Důvodem pozdějšího rozštěpení tohoto spolku v roce 1938 byla vzdálenost a těžká dostupnost pro starší členy ze Žirovnice a včelařský kronikář k tomu ještě dodává: „Byly zde i jiné důvody, a to jistá řevnivost a touha po četných funkcích". V Žirovnici ze zachoval zápis o ustanovující valné hromadě Včelařského spolku pro Žirovnici a okolí. Ta se uskutečnila dne 15. května 1938 ve dvě hodiny odpoledne v hostinci Františka Jelínka na náměstí. Zde byl předsedou spolku zvolen Jan Raffl. Později se členové spolku scházeli také v hotelu U Pustinů.

Jak vypadal majetek, kterým tehdy spolek disponoval?
Prvním příjmem do spolkové pokladny byl zůstatek 146,45 koruny po rozdělení počáteckého spolku, členský příspěvek byl stanoven na 26 korun. Dalším majetkem spolku z přerozdělení byl lis na mezistěny a medomet k zapůjčení pro členy v době medobraní. Jednou se zajímavých osobností mezi zakládajícími členy byl Josef Charvát. Ten měl na své zahradě bohatě zdobené a krásně barevné úly, které mimo jiné představovaly i zmenšené domečky a budovy. Raritou byl žirovnický kostel – úl, který měl dokonce dva vchody – česna, jako ve skutečnosti. Tento včelař byl přátelský a usměvavý člověk, ke kterému rádi chodili nejen kolegové včelaři, ale také ostatní občané. Hodilo se jim to zejména v neděli, kdy se cestou z kostela pro lidi zašli podívat i na kostelík pro včeličky.

Jaké je dnes věkové složení včelařského spolku? Máte vy, starší včelaři, nástupce? A nemělo by být u nás včelařů víc?
Nejstaršímu členovi našeho spolku je nyní 80 let, je to přítel Bohumír Marek z Litkovic. Nejmladšímu Lukáši Nečasovi, jednateli spolku, je 36 let. V lednu letošního roku zemřel zasloužilý člen Jan Štefl ve věku 87 let, který spolek vedl celkem 36 let. Nyní je nás tedy 23. Věkový průměr našich včelařů je přesně 60 let. Zdá se to hodně, ale když vezmeme v úvahu dlouhověkost včelařů, tak to zas tolik není. Navíc jsou tu také „skrytí" včelaři, děti nebo vnoučata členů, a ti už včelaří se svými otci a dědy, i když nejsou oficiálními členy spolku. Někteří naši členové mají i několik desítek včelstev, takže zavčelení ploch v obvodu naší organizace je dostatečné. Navíc na našem území máme také včelstva dvou včelařů z jiných organizací a jednoho neorganizovaného včelaře.

Žirovničtí včelaři se představují pravidelně na Zahradě Vysočiny. Jaké zážitky máte z té letošní červencové výstavy? Kupovali návštěvníci váš med?
Už se stalo takřka tradicí, že každoročně reagujeme na výzvu zahrádkářů a s naší malou včelařskou expozicí trochu obohatíme nádhernou výstavu květin. Vždy se najdou návštěvníci, kteří si expozici prohlédnou a poslechnou si se zájmem něco o včelaření a někteří si koupí med. Pro ty, kteří prodávají med a zároveň hlídají vystavené věci, je to zajímavá motivace, i když to asi nikdy není jediné a rozhodující odbytiště pro jejich produkt. To se nachází většinou mezi našimi „stálými" zákazníky, kteří si náš med pravidelně kupují.

Vy jste, Františku, začal včelařit s tatínkem už asi jako kluk. Čím vás včelařství upoutalo tak, že se stalo vaším celoživotním koníčkem?
I když jsem odmalička viděl, jak otec včelaří a slyšel jsem o této zálibě hodně, nebyl jsem pro ni v chlapeckém věku příliš zapálený. Teprve v dospělosti jsem začal oceňovat krásu a jedinečnost tohoto koníčka. Otec mi také často říkal, že ve všech dobách jeho života byl chov včelstev kromě záliby také nezanedbatelným přilepšením do rozpočtu rodiny. Asi v rovině kilo medu za kilo másla. A měl pravdu, platí to dodnes, i když včelaření s sebou nese také nemalou starost, námahu, žihadla a pot. Když dnes držím v ruce vonící plást s medem, pylem nebo líhnoucími se včelami, uvědomuji si, že všechny ty podivuhodné vlastnosti a umění včel nejsou náhodné.

Využíváte doma med při vaření nebo jinak v kuchyni? Může být med lékem?
Nikdy nesladím cukrem, ale pouze medem a při vaření používáme v domácnosti rafinovaný cukr jen minimálně. Med je pro nás doma takřka každodenní potravinou. Kromě toho, že med obsahuje jednoduché, lehce stravitelné cukry glukózu a fruktózu, má i spoustu minerálů, stopových prvků a enzymů, které naše tělo obohatí o tyto „katalyzátory", a to se pak stane odolnější. Je to pro nás lék a potravina zároveň.

Hodně pozornosti se v souvislosti se včelařením věnuje varroáze. Kdy se tato nemoc u včel objevila, proč je tak nebezpečná a jak se jí lze bránit?
Původním hostitelem kleštíka včelího (Varroa destructor) je včela východní. Do Československa se dostal někdy na jaře roku 1978. Od té doby je k nezastavení a všechna včelstva musíme tohoto nepříjemného pasažéra neustále zbavovat. Je rozšířený v celé Evropě. Přes zimu jsou včelstva takřka „čistá", ale během letní sezony znovu dojde k rozvinutí tohoto parazita. A k podzimu musíme opět léčit. Všechna vývojová stadia kleštíka se živí hemolymfou včel a včelího plodu. A druhotné nebezpečí je v přenášení různých viróz, které oslabují a postupně decimují včelstvo.

Jak se před těmito hrozbami bráníte?
Obranou je stálé sledování zdravotního stavu včelstev a léčení. Česká republika má díky Výzkumnému ústavu včelařskému v Dole a veterinárním vyhláškám varroázu celkem dobře pod kontrolou. Hlavní léčení probíhá na podzim (po medobraní) takzvanou fumigací, což je zapálení papírku s několika kapkami Varidolu – léku v úle. Nebo se tento lék podává v aerosolu s vodou, nebo s lékárenským acetonem. Během celé sezony je možno používat Formidol, což je v přírodě se vyskytující kyselina mravenčí. Tato „chemizace", jak léčení nazývají její odpůrci, je dnes bohužel nezbytná. Pokud se dodržuje dané dávkování a související veterinární předpisy, tak včelstvo ani konzumenti medu nejsou nijak ohroženi.

Co kromě varroázy včely ohrožuje?
Nemohu nevzpomenout, že ještě větší pohromou pro včelaře je mor včelího plodu, kde jediným lékem je oheň. Včelstva i s úlem se prostě pálí. Mor se z času načas objevuje u včel od nepaměti. Žel, i na našem území, a to v katastru Jakubín, kde letos byla z tohoto důvodu spálena dvě včelstva, u nichž se choroba objevila. Choroba není nebezpečná pro člověka nebo na něho přenosná, ale pro včelstvo je většinou likvidační.

Jak včelařům pomáhá Státní zemědělský intervenční fond (SZIF)?
SZIF sdružuje prostředky EU a Ministerstva zemědělství České republiky a poskytuje takzvanou „technickou pomoc" – včelař si může pořídit za zhruba 50 procent nákladů například medomet (jeho celková cena je 25 až 50 tisíc korun), pastovač na med, vařák na vosk, odvíčkovací zařízení a další potřebná zařízení.

Pomáhá fond i s léčením nemocných včelstev nebo s rozborem kvality medu?
Další pomocí je „boj proti varroáze", kdy včelař získává příspěvek na léčení aerosolem a kupuje léky za již dotovanou cenu od výrobce. Může to být také dotace na odborná školení spolku, nebo si včelař může objednat u výzkumného ústavu rozbor medu za dotovanou cenu. Pak může svůj med prokazovat získaným certifikátem, který dokládá, že jeho med odpovídá potřebným normám důležitým pro kvalitu medu. Další „injekcí" pro včelaře je takzvaná národní dotace 1D z prostředků ministerstva zemědělství. Loňského roku činila 128 korun na každé zazimované včelstvo. To alespoň částečně pokryje náklady na přikrmování včelstev po vytěžení medu.

Na trhu je dnes k dostání med z různých zemí. Je tento med kvalitní a vyrovná se našemu českému?
Česká republika má dosti přísné normy na léčení včelstev, ale také na kvalitu medu. Jak už jsem zmínil, tak mor včelího plodu se nesmí léčit jinak než spálením. V některých státech ale léčí tuto chorobu u nás zakázanými léčením antibiotiky. Ta se pak dostávají do medu a jeho konzument má zaděláno na vznik rezistence – odolnosti mikrobů vůči antibiotiku. Nedávno jsme i u nás byli svědky kauzy „Včelpo: problémový med s antibiotiky končí ve spalovně".

Můžete připomenout, o co v této kauze šlo?
Loni v listopadu se ukázalo, že společnost Včelpo Obora prodávala med, který vydávala za český, se zbytky antibiotik. Policisté zjistili, že se do českého medu dostal med z Ukrajiny a skončilo to vysokými pokutami, ostudou a ztrátou důvěry. Nechybělo však moc a tento med se dostal na pulty našich prodejen.

Jak je to možné? Znamená to, že v jiných zemích jsou odlišné normy?
Některé kvalitativní ukazatele vztahující se k medům z jiných, exotických zemí, například z Afriky, Asie či Jižní Ameriky, jsou značně odlišné od tradičních českých medů. Neznamená to, že by vždy byly špatné, ale mohou mít pro nás i nezvyklou chuť, obsahují například jiné složení pylů z rostlin, které u nás nerostou.

Co proti tomu můžeme dělat?
Myslím, že ideální je mít svého „osobního", nebo „rodinného" včelaře, kterému spotřebitel důvěřuje. Od něho může odebírat med se znalostí původu a zárukou kvality.

Marie Fronková

Autor: Redakce

7.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 25 000 Kč

Obsluha zařízení na zpracování kovů Obsluha lisovny zinku - krátkodobé zaměstnání. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Náplň práce: obsluha stroje a zařízení včetně plynové tavící pece dle provozních pokynů, doplňování materiálu do zásobníků strojů, manipulace s materiálem, dodržování technologického postupu, preventivní údržba provozního zařízení, kontrola jakosti v průběhu zakázky, Požadavky: min. základní vzdělání, oprávnění k řízení VZV výhodou, schopnost pracovat v nepřetržitém provozu, zkušenosti z výrobní společnosti výhodou, pečlivost, přesnost, flexibilita, Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů dovolené, roční finanční bonus, příspěvek na stravování, bezplatné jazykové vzdělávání, příspěvek na dopravu, sportovní a kulturní akce pro zaměstnance, První kontakt emailem nebo telefonicky 8,00 - 9,00. Pracoviště: Hettich čr k.s., Jihlavská, č.p. 2190, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Renata Bartošíková, +420 566 692 111.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 75 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci pracovník úklidu - DPP. DPČ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 75 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: nepravidelné výpomoci u smluvních partnerů ve Žďáře a okolí, první kontakt telefonicky.. Pracoviště: Mgr. bohumil minařík - kancelář žďár nad sázavou, Dolní, č.p. 165, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Bohumil Minařík, +420 603 203 591.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Odborní pracovníci hospodářské správy 18 810 Kč

Odborní pracovníci hospodářské správy referent/referentka odboru výstavby a životního prostředí - Velká Bíteš. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky a náležitosti přihlášky jsou zveřejněny na www.velkabites.cz, Přihlášky doručit do 16. 7. 2018 do 15:00 hodin.. Pracoviště: Město velká bíteš, Masarykovo náměstí, č.p. 87, 595 01 Velká Bíteš. Informace: Ladislav Homola, +420 566 789 140.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 19 000 Kč

Ostatní specialisté v oblasti sociální práce sociální pracovník, pracovník v sociálních službách. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: přímá práce s uživateli drog a alkoholu v rámci Kontaktního centra i Terénního programu, přímá práce s osobami blízkými uživatelů drog a alkoholu v rámci KC i TP, zavádění terénní i ambulantní formy práce pro osoby užívající alkohol, žijícími bezdomoveckým způsobem života ve Žďáře nad Sázavou, podílení se na tvorbě metodik a manuálů, kontaktní práce, poradenství, harm reduction a další služby, administrativa spojená s poskytováním služeb, Požadujeme: věk minimálně 21 let, odpovídající vzdělání dle Zákona o sociálních službách (č. 108/2006 Sb.) na pozici pracovníka v sociálních službách nebo sociálního pracovníka, orientace v problematice užívání návykových látek, orientace v zákoně o sociálních službách, dobré komunikační schopnosti, trestní bezúhonnost, základní dovednosti práce na PC, ochota pracovat v odpoledních hodinách, řidičský průkaz skupiny B (aktivní řidič), zkušenosti v oblasti sociální práce , Profesní životopis + motivační dopis (co očekávám od dané pozice a co mohu nabídnout; rozsah alespoň půl strany A4) zasílejte do 15. července 2018 na barbora.augustynova@kolping.cz., Uchazeči, kteří splní kvalifikační kritéria, budou pozváni k osobnímu pohovoru, o kterém budou dopředu informováni. U vybraných kandidátů proběhne také zkušební účast v provozu kontaktního centra., Více informací naleznete na: www.spektrum.kolping.cz. Pracoviště: Kolpingovo dílo české republiky, spektrum - centrum primární prevence a drogových služeb, Žižkova, č.p. 300, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Barbora Augustýnová, DiS., +420 606 064 881.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbaloví reprezentanti žďárského okresu do dvanácti let na pražském turnaji excelovali.

Žďárský výběr se stal mistrem republiky

V úvodu nové sezony brala Kateřina Mičková (na snímku) hned třikrát zlato.

Novou sezonu začala Kateřina Mičková fantasticky

U Vojnova Městce rozkvetly vzácné orchideje

Žďárské vrchy – Botanicky cenné chráněné orchideje - vemeník dvoulistý a vemeník zelenavý - rozkvetly v těchto dnech v lokalitě Suché kopce ve Žďárských vrších.

V lesích Žďárska už se modrají borůvky

Žďársko – Do lesů na Žďársku vyrazili sběrači lesních plodů, začínají se už totiž modrat borůvky. „O víkendu jsme byli na procházce na Šindelném vrchu u Cikháje a nasbírali jsme půllitrovou krabičku. Borůvek tam kupodivu bylo docela dost, takhle brzy jsme je ale rozhodně nečekali. Škoda, že jsme neměli víc nádob,“ svěřila se Miroslava Havelková ze Žďáru nad Sázavou.

Krásná žena z Orientu, Ruska či Uruguaye? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny A

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či náměstích. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaší favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Z bytu zmizela obálka s penězi. Škoda je kolem patnácti tisíc korun

Žďár nad Sázavou – Až na tři roky za mřížemi může skončit zatím neznámý pachatel, který si vzal na mušku byt ve žďárské Neumannově ulici. V době od 3. do 18. června zloděj vnikl do tohoto obydlí, prohledal jej a nakonec z něj odcizil obálku s penězi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT