První oficiální minipivovar v Havlíčkově Brodě s ročním výstavem do čtyř set hektolitrů se nachází v Čechovce. Pivo tam vaří klasickou technologií na rekordně malém prostoru. Dva pivovarští nadšenci Martin Borský a Tomáš Štefánek se seznámili před osmi lety a jednou si takhle řekli, že si postaví pivovar. A to také udělali.

V roce 2012 začali vařit v malém domácím pivovárku svá piva. Várka padesáti litrů byla tak akorát, postupně si vyzkoušeli různé receptury. Chuť piva ladili jednak spolu, potom s kamarády a také s některými profesionály z brodského pivovaru. Do většího pivovaru už ale chtěli vstoupit s vyladěnými a hotovými recepturami. Martin Borský po absolvování vysoké školy vařil pivo u Bernarda ve Slušovicích. Tomáš Štefánek je projektantem. Ideální souhra byla předpokladem ke splnění snu postavit si minipivovar.

„V roce 2014 začal růst náš minipivovar na papíře, o dva roky později jsme přípravy zintenzivnili. Při výběru technologie a dodavatele jsme nejvíce informací sháněli na internetu. Ptali jsme se také v jiných pivovarech. Nemáme jediného dodavatele kompletní technologie, ale skupinu dodavatelů, kteří se na jednotlivých částech podíleli," řekl Štefánek.

Minipivovar se vešel do místnosti velké třicet šest metrů čtverečních.

„Stavební úpravy nebyly složité. Jedna příčka se zbourala, druhá postavila, zazdilo se okno a pak už jako v koupelně přišly na řadu odpady, obklady, dlažby, rozvody vody, plynu a elektroinstalace," pokračoval Štefánek.

Vyřizování povolení začalo vloni v srpnu. Poté došlo ke stěhování největší část technologie, tedy varny, spilky, ležáckých tanků a chlazení. V říjnu nastala historická událost: Uvařena byla první várka. Jednalo se o dvanáctistupňový ležák Zrzek. Do současných dnů se počet druhů piv v Čechovce podstatně rozrostl.

„Teď už vaříme sedm druhů piv. Jedenáctistupňový polotmavý Gulbrún, světlý dvanáctistupňový Zrzek a také pětici většinou vícestupňových polotmavých či tmavých speciálů pod názvy Mnichov, Karel, Bock, Rosomák, Šklíba a Šklíba Summer," vyjmenoval Borský.

Jaroslav Benák