Jak dnes zjistila ČTK, ve zchátralých areálech v okrajových částech vznikají sklady, pouze do některých se vrací i výroba. Průmyslové podniky upřednostňují stavbu nových hal na zelené louce.

Podle starší krajské studie je na Vysočině kolem stovky opuštěných nebo málo využívaných domů a lokalit, které dříve sloužily převážně k zemědělské nebo průmyslové výrobě. Oživení řady z nich brzdí staré ekologické zátěže nebo nevyřešené vlastnické vztahy.

Obchody, byty a kanceláře by měly vznikat v bývalé kožedělné továrně Svit ve Velkém Meziříčí na Žďársku. Takový záměr má firma CPI Group, která část areálu získala letos v dubnu ve veřejné dražbě za 17,5 milionu korun. Zchátralé budovy by měly být zbourány, stavba nových začne v příštím roce. Prodej nemovitostí a 22.000 metrů čtverečních pozemků blízko náměstí vázl několik let kvůli sporům mezi původními majiteli.

Veřejnosti by se měl výhledově otevřít také areál zkrachovalého podniku Bopo v Třebíči. V obytnou zónu ho chtějí s pomocí radnice přeměnit podnikatelé, kteří budovy někdejšího největšího tuzemského výrobce obuvi koupili z konkurzní podstaty. V bývalých průmyslových halách by mělo vzniknout přes 300 bytů, s nimi obchody a služby. Firma Bopo kdysi zaměstnávala i 5000 lidí, do likvidace vstoupila před sedmi lety.

Dva opuštěné závody ožívají s podporou EU; šanci na takovou finanční pomoc z unie mají české firmy až do roku 2013. V Golčově Jeníkově na Havlíčkobrodsku přestavuje bývalou textilní továrnu strojírenská firma Vanad 2000. Podnik AgroStar Bohemia, který vyrábí cisterny a zemědělskou techniku, převzal areál po výrobci jízdních kol Velamos v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku.

Bývalý textilní podnik Sukno v Humpolci na Pelhřimovsku se mění v zónu pro podnikání a logistiku. Firma Riverich, která rozlehlou továrnu koupila ve veřejné dražbě, za její rekonstrukci zaplatí 60 milionů korun; prostory pronajímá. Po dokončení adaptací, které začaly loni, by v areálu mělo pracovat kolem 400 lidí.

Stará textilka má rozlohu 60.000 metrů čtverečních, kdysi prý dávala práci i 1200 lidem. Výroba látek, která měla ve městě staletou tradici, definitivně skončila v roce 2003, kdy tehdejší vlastník závodu se 300 zaměstnanci skončil v konkurzu.

Nového majitele má od začátku letošního roku bývalá textilní továrna BOS v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku. Koupil ji v dražbě, údajně za 6,9 milionu korun. Textilní podnik, který ukončil výrobu před pěti lety, leží na okraji města a má rozlohu 40.000 metrů čtverečních. Podle nepotvrzených informací by haly měly opět sloužit k průmyslové výrobě. Šanci na oživení mají také dva zkrachovalé nábytkářské podniky v Třešti na Jihlavsku, které byly prázdné několik let. Areál na okraji města se mění v průmyslovou zónu. Na pozemku v centru města plánuje nový vlastník vybudovat supermarket.