Na Žďársku o vydání tohoto povolení požádalo úřad práce celkem osm zaměstnavatelů. „Jedná se zejména o firmy s návazností na automobilový průmysl, opatření se týká souhrnně asi pěti set zaměstnanců, kteří by měli pobírat šedesát procent platu. Povolení se vydává dle potřeby zaměstnavatelů, vždy ale maximálně na dobu šesti měsíců,“ informovala mluvčí Úřadu práce Žďár nad Sázavou Eva Sekorová.

Mezi podniky, jejichž zaměstnanci budou v nejnutnějším případě vybírat nucenou dovolenou, je i bystřická firma Innel – NC. „Spolupracujeme hlavně s Tatrou Kopřivnice, takže čekáme, jak se bude vyvíjet situace tam. Pokud by od nich objednávky nepřišly, což zatím naštěstí nenastalo, musela by část zaměstnanců zůstávat jeden týden v měsíci doma za snížený plat,“ popsal jednatel společnosti Josef Slavíček. Podle něj by se tato nucená dovolená týkala zhruba dvacítky z celkového počtu třiceti dvou zaměstnanců.

K firmám, jež povolení získaly, patří i velkomeziříčská Construct A&D, žďárská společnost Cooper Standard Automotive nebo Vamafil z Velké Losenice, jež se zabývá zpracováním technické příze.

Krize automobilek

Ačkoliv uvedené podniky o možnost nechat své zaměstnance doma za snížený plat zažádaly, nemusí to nutně znamenat, že jí využijí. „Záleží hlavně na situaci v automobilce, ta se ale mění každou chvíli, takže se žádné další kroky neodvažujeme odhadnout,“ dodal Josef Slavíček z Innel – NC.

Právě automobilky patří k firmám, které se s hospodářskou krizí nyní potýkají nejvíce. „Potíže mají hlavně podniky navázané na automobilový průmysl. Navíc se teď většina firem snaží peníze spíš spořit a nepouští se do velkých investic, čímž se do potíží dostávají další podniky,“ řekl Vladimír Sommer, ředitel žďárské Okresní hospodářské komory.

K 31. prosinci 2008 vedl pracovní úřad ve Žďáře 3829 uchazečů o zaměstnání. Za první tři lednové pracovní dny se jich pak přišlo zapsat 489, to je o 167 více než za stejné období loni. K 9. lednu 2009 činí počet nezaměstnaných na Žďársku 4538 osob.