Krajští radní se totiž rozhodli, že budou od tohoto školního roku podporovat zařazení nového vzdělávacího programu mechanik seřizovač se zaměřením na zpracování plastů do studijní nabídky veřejných krajských středních škol. Noví specialisté na zpracování umělých hmot se budou připravovat na Střední průmyslové škole Třebíč a Střední škole průmyslové, technické a automobilní Jihlava. „Rozšíření zaměření oboru je reakcí na požadavky konkrétních strojírenských firem na Vysočině, které se zpracováním plastů zabývají.
Aktivně se na plánech výuky a praxe podílely firmy Automotive Lighting, Swoboda CZ, Fraenkische CZ a Mann+Hummel CZ. Ty jsou každoročně schopny dát stabilní a odbornou práci desítkám mladých lidí," uvedla krajská radní pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová s tím, že Vysočina patří v České republice k prvním regionům, které připravují podobně zaměřený obor na základě požadavků trhu práce.
V rámci prakticky orientovaného maturitního oboru mechanik seřizovač nabídnou vybrané technické školy zřizované krajským hejtmanstvím dvě nové studijní specializace, seřizovač strojů pro zpracování plastů a nástrojař pro technologie zpracování plastů.
Samostatný studijní obor seřizování strojů používaných při výrobě plastových výrobků v tomto kraji zatím neexistuje, proto je těchto specialistů na trhu práce velký nedostatek a firmy o ně projevují značný zájem. „Firmy jsou připraveny vést značnou část praktické odborné výuky na svých pracovištích, tak aby jejich budoucí zaměstnanci přicházeli co nejčastěji do kontaktu s reálnou podobou budoucí práce," sdělila Fialová.
Investice do rozvoje těchto oblastí má rovněž podpořit zaměstnanost a tím ekonomickou stabilitu kraje. Cílem škol je zase poskytnout firmám dostatečně kvalifikované zaměstnance, kterých je na trhu práce v dnešní době neustále nedostatek.
„Můžeme to považovat za náš malý boj proti nezaměstnanosti a nízké kvalifikovanosti v odvětvích, která jsou pro Vysočinu typická," řekla Marcela Brožová, vedoucí personálního oddělení Automotive Lighting.
Osnovy pomohly připravit Střední průmyslová škola Třebíč a Střední škola průmyslová, technická a automobilní Jihlava. „Po konzultacích s řediteli jsme se rozhodli, že první a druhý rok budou v zaměření univerzální. Pak se studenti rozhodnou pro svou specializaci a my jim zajistíme možnost absolvovat povinné odborné praxe, které zhodnotíme také finanční odměnou. Těm nejlepším plánujeme nabídnout pracovní smlouvu ještě před ukončením školy," dodala k tématu Brožová.
V Třebíči a Jihlavě v pondělí usedlo do lavic celkem 53 žáků tohoto zaměření.
MARKÉTA JELÍNKOVÁ