„Pokud se akce osvědčí, chtěli bychom pokračovat i v příštím roce," poznamenal žďárský místostarosta Ladislav Bárta.

S požadavkem a návrhem, jak by se farmářské trhy daly zajistit, přišli do městského úřadu členové žďárské Základní organizace Českého svazu ochránců přírody. Jak ovšem Bárta připustil, na možnost konání trhů se dotazovali rovněž vlastníci značky Regionální produkt.

„V tuto chvíli jsme to ale trochu otočili. Pořadatelství trhů převezme město a garantem se stal odbor komunálních služeb. Ten také dohlédne na to, aby se akce uskutečnila v souladu s nařízeními a vyhláškami města. Spolupráci se svazem ochránců přírody se samozřejmě nebráníme," řekl místostarosta. Rada města doporučila zastupitelstvu schválit příspěvek ve výši dvacet tisíc korun na zajištění akce.

Podpora výrobců

Náklady dvacet tisíc korun na zajištění dvou prodejních akcí jsou podle vyjádření Ladislava Bárty „zanedbatelné" s odkazem na Havlíčkův Brod, kde pořádají šest farmářských trhů za rok za sto padesát tisíc. Jeden vyjde na pětadvacet tisíc korun.

„Někteří radní se ptali, proč bychom to měli platit. Odpověď je jednoduchá: jde o podporu podnikatelů a přiblížení produktů prvovýroby lidem," dodal žďárský místostarosta Bárta.

Výrobci domácích produktů ovoce a zeleniny, jogurtů, sýrů, uzenin, květin nebo třeba dřevěného a proutěného zboží, obsadí centrum města 19. září a 17. října. Jejich stánky budou mít jednotný vzhled, město si je hodlá zapůjčit. Oba čtvrteční termíny jsou navíc voleny s ohledem na to, aby nekolidovaly s daty farmářských trhů v okolních městech, a farmáři si nemuseli vybírat, kam pojedou prodávat.

„Je jistě dobře, když organizátoři s něčím takovým přijdou," zhodnotil snahy měst podílet se na farmářských trzích netínský farmář František Němec, jenž patří mezi propagátory přímého prodeje z farem a trhů se účastní na různých místech. Lidé tam mohou nakoupit širší sortiment výrobků než při návštěvě jednoho hospodářství. „Málokterý farmář má všechno," podotkl zemědělec z Velkomeziříčska.

Ve Žďáře nad Sázavou se konaly farmářské trhy naposledy na podzim roku 2010, organizátoři však nesplnili, co avizovali, a tak v nich město dále nepokračovalo. Na náměstí Republiky byly totiž nabízeny kromě farmářských výrobků také levné knihy, DVD, oblečení, kuchyňské náčiní či běžný „pouťový" sortiment.

„Na to si ještě moc dobře pamatuji. Bylo to pro mě, a mohu říci, že nejenom pro mě, velké zklamání. Tak by farmářské trhy bezpochyby vypadat neměly. Snad si to město tentokrát všechno lépe pohlídá," doufala Helena Pavlíková ze Žďáru nad Sázavou.

Farmářské trhy pořádají s úspěchem radnice v Novém Městě na Moravě, Bystřici nad Pernštejnem či v Křižánkách. Na bystřickém Masarykově náměstí se konají trhy třetím rokem, a od toho letošního jsou navíc rozšířeny i o lidový bleší trh, který probíhá na parkovišti před kostelem. Zúčastnit se jej může kdokoli, i ti, kdož nevlastní živnostenské oprávnění. Povolený je prodej domácích přebytků, harampádí a veteše, třeba obrazů, nábytku, vojenských věcí či sběratelských záležitostí.

V Křižánkách na Novoměstsku připadá většina termínů trhů na letní prázdniny, protože v turistické sezoně v obci stoupá počet jejich návštěvníků několikanásobně. „Jsme obec chalupářů a turisticky atraktivní oblast. Chceme využít toho, že je tu v létě hodně lidí," uvedl starosta Jan Sedláček. Doplnil, že zájem o farmářské trhy vyplynul z ankety mezi obyvateli.