Mezi ně spadá Magdalena Kovandová, která si na Jihlavsku před půl rokem otevřela novou hospodu s barem. Předtím pracovala po dobu deseti let jako provozní v různých restauracích v regionu jako provozní.

„Musím říct, že už jsem toho za svoji kariéru v hospodách zažila hodně, tedy omezování ze strany státu, ale tohle je opravdu vrchol. Restaurace se mi teprve rozjíždí a já se musím shánět po nějakých údajích a kdesi cosi, navíc tomu vůbec nerozumím. Je to jenom přítěž a komandování," řekla Kovandová s tím, že netuší, jak celou situaci její restaurace ustojí.

„Když tak zkrátka zavřu, už jsem s tím tak nějak smířená, prostě uvidím, co bude," dodala majitelka restaurace.

Finanční správa nyní s podnikateli řeší, jak systém správně nastavit, aby mohl fungovat. Před zahájením evidence tržeb musí všichni podnikatelé, kterých se evidence týká, požádat o takzvané autentizační údaje. O ty lze žádat od 1. září, a to buď elektronicky na Daňovém portálu, kdy jim budou zaslány do datové schránky, nebo osobně na finančním úřadu, kdy autentizační údaje podnikatelé obdrží přímo na místě v zapečetěné obálce.

„Přiznávám, že zatím je to pro mě španělská vesnice, budu se muset poradit s ostatními hospodskými, zatím mě to jen obtěžuje, máme tady svůj zajetý systém, který funguje," vyjádřil se majitel hospody v centru Jihlavy, který se nepřál zveřejnit své jméno.

Na základě autentizačních údajů pak provozovatelé dostanou certifikát, který si budou muset nastavit do pokladního zařízení. Jeho prostřednictvím bude podnikatel evidovat tržby.

Funkčnost pokladního zařízení s nainstalovaným certifikátem si podnikatelé budou moci otestovat od 1. listopadu 2016.

S pořízením nové elektronické pokladny už se smířila Jitka Hotařová, která v Jihlavě provozuje bufet rychlého občerstvení. „Budeme kupovat tablety. Nedá se zkrátka nic dělat, uvidíme, jestli to bude opravdu tak přínosné, jak politici tvrdí, zatím o tom dost pochybuji. Když někdo bude chtít podvádět, udělá to s elektronickými pokladnami nebo bez, lidi si vždycky skulinku najdou," uzavřela Hotařová.