„Tím daly průzkumům a úložišti zelenou. Někteří tvrdí, že tyto dvě věci, tedy průzkumy a úložiště, spolu nesouvisí, my tvrdíme, že ano," mínil Oldřich Svoboda ze Zdravého domova Vysočina.

Zastupitelům Rudíkova, Budišova, Náramče, Rohů a Hodova dokonce pohrozil podáním stížnosti k Ministerstvu vnitra za údajné nerespektování místních referend.

Zastupitelům Oslavičky zase spolek vytýká, že se k průzkumům, které povolilo Ministerstvo životního prostředí, nevyjádřili odmítavě během správního řízení.

Ve zmíněných šesti obcích se před deseti lety uskutečnilo hlasování se zamítavým stanoviskem k úložišti. Hlasité ne voličů přesáhlo všude osmdesát procent.

Zbytečné protesty

Starosta Rudíkova Zdeněk Souček již dříve ke staženému odvolání řekl, že vynakládat peníze za právní služby je zbytečné. Podobně se vyjádřila i starostka Náramče Ludmila Jelínková.

„Vysvětlovat potom zastupitelům, proč se odvoláváme proti něčemu, co stejně nemůžeme zvrátit, je složité. Advokátní služby navíc nejsou nic levného," dodala Jelínková.

Asi nejrazantněji vystoupil proti nařčení kvůli staženému odvolání a údajné podpoře úložiště v lokalitě Horka starosta Budišova Petr Piňos.

„My jsme se proti průzkumům odvolali již v minulosti, dostali jsme osmistránkový rozklad, ve kterém nám bylo vysvětleno, proč je naše odvolání zamítnuto. Bylo nám vysvětleno, že do toho bohužel nemáme co mluvit. Nevidím důvod, proč bychom se kvůli jedné věci měli odvolávat dvakrát, čtyřikrát nebo osmkrát," zdůraznil.

Městys Budišov byl navíc podle Piňose první, kdo se proti průzkumným pracím ozval. „My jsme se odvolali hned v počátcích jako jediní. Bylo to v době, kdy se o tu věc málokdo zajímal, teď se najednou vyjadřují všichni. Bojovat se ale podle mého mělo ještě předtím, než Ministerstvo životního prostředí o průzkumech rozhodlo, ne až teď, po bitvě," mínil budišovský starosta.

Většina současných zastupitelstev se shodla nejen na společném stažení odvolání proti průzkumům, ale i na tom, že jejich podání, které učinili jejich předchůdci, bylo chybou. „Výsledkem toho pouze je, že se konec správního řízení odkládá, ministerstvo o něm rozhodne až po Novém roce a my za letošní rok nedostaneme peníze, které jsme dostat mohli," připomněl Petr Piňos.

Ministerstvo řeší poslední odvolání

V případě Budišova by se jednalo o téměř jeden a půl milionu korun. Nárok na ně obce budou mít, až Ministerstvo životního prostředí rozhodne o všech odvoláních. Poslední, které zůstává v platnosti, podalo ekologické sdružení Calla. „Očekáváme, že rozkladová komise ministra se bude rozkladem zabývat na svém jednání v lednu 2015," potvrdila mluvčí ministerstva Jana Taušová, že za letošní rok obce na státní příspěvek nedosáhnou.

Na více jak 1,1 milionu korun si mohl na kompenzacích za průzkumné práce přijít Vlčatín. „Byla by to částka, která se blíží našemu ročnímu rozpočtu," upozornil tamní místostarosta Antonín Novák.

Podle Oldřicha Svobody ze Spolku Zdravý domov Vysočina se však až příliš hovoří o penězích. „V referendech nebylo nic o tom, že když obce dostanou od státu úplatek, tak mohou ustoupit. Místo toho, aby se obce bránily, tak lobují za to, kolik z toho budou mít," mínil Svoboda.

Stát chce v roce 2018 vybrat nejvhodnější ze sedmi zvažovaných lokalit pro stavbu úložiště. V příštím roce by měly začít neinvazivní průzkumy, které mají výběr lokalit zúžit.

V dalších věcech se podle Oldřicha Svobody lidem z lokality často lže. „Už jsem slyšel, že to bude kaplička v polích. To není pravda. Úložiště bude obrovské důlní dílo, větší jak jaderný komplex v Dukovanech. V žádném případě to není díra, kam se něco šoupne, ale horká komora s překládáním odpadů do kontejnerů," upozornil Svoboda ze Zdravého domova Vysočina.

Budišovský Petr Piňos však tvrdí, že jeho obec za svým nesouhlasným postojem stojí. „Podle mě se jedná o nedorozumění, nechtěl bych situaci dále vyostřovat, ale my jsme se proti úložišti i průzkumům vyjádřili nesouhlasně a na tom trváme. Že průzkumy ani úložiště nechceme, jsme si nechali potvrdit i novými zastupiteli po volbách," podotkl starosta Budišova.