V Třebíči se tak rozhodl Radek Kuhweg, majitel a šéfkuchař Restaurantu Coqpit. Na Havlíčkově nábřeží, kde restaurace stála, si už lidé oběd nebo večeři nedají. „V každém oboru je vhodné se vyvíjet, což vzhledem k administrativní zátěži a byrokratickému běsnění ze strany úřadů není lehké a vypadá to, že bude ještě přituhovat," mínil Radek Kuhweg.
Míra arogance namířená proti tvrdě pracujícím lidem, prý s EET překročila hranici slušnosti. „Dá se také říci, že mrtvolný dech socialismu nebyl cca 27 let tak znovu a jasně cítit jako nyní," poznamenal.
Končí i několik venkovských hospod. Jejich provozovatelé si pro zboží jezdili do velkoobchodů nebo si ho odtud nechali posílat. Jejich úbytek zaznamenali například ve velkoobchodu Brabec v Třebíči. „Několik menších hospod hlavně těch na vesnicích končí," potvrdil jednatel firmy Petr Brabec.
Podle něj však není automatické, že zánik několika hospůdek bude mít na velkoobchody zásadní negativní vliv. „Až čas ukáže, jaká EET bude. Může to taky dopadnout tak, že sice menší hospody zaniknou, ale větší zůstanou a lidé budou chodit tam. Nám tím odběratelé ubudou, ale objem prodaného zboží se nezmění," zamýšlel se Petr Brabec.
Některé hospůdky na venkově se navíc změnily z firem na spolky, na které se povinnost vlastnit registrační pokladnu a odesílat z ní aktuální informace o tržbách nevztahuje. „Některé se zařídily po svém a točit budou dál, ať už jako hasiči, nebo fotbalisté," potvrdil jednatel třebíčského velkoobchodu Brabec.
Před časem vznikl Koněšínský kulturní spolek. Jeho předsedkyní je Ivana Fraňková, která v Koněšíně ještě donedávna provozovala Hospůdku Na kopci. Právě tam má nyní spolek sídlo. „Ano, je to kvůli zvyšující administrativě, ale že bych zavřela jen kvůli EET, to ne," odvětila. „Jsem vážně nemocná, mám rakovinu, už několik let s tím bojuji a na provoz hospody už bohužel nestačím. Těch důvodů je tedy víc," vysvětlila.
Faktem je, že Koněšínský kulturní spolek má v současné době už 47 členů. Platí, že do elektronické evidence tržeb se nemusí zapojit, pokud jeho roční příjmy nepřesáhnou 175 tisíc korun. To se týká třebai hospůdek, které by provozovali dobrovolní hasiči, honební společenstva, fotbalové kluby, politické strany nebo církve.
EET je z dílny ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Ten trvá na tom, že navržené změny jsou užitečné pro podnikatelské prostředí a odmítl výtky, že jsou neprofesionální či chaotické. Systém má prý odbourat daňové úniky. „Česko je poslední ze zemí visegrádské čtyřky, která ještě nemá EET. Finanční správa nebude nikoho pronásledovat. Bude benevolentní," řekl už dříve Babiš.
Ode dneška ostrý provoz
Do pilotního provozu elektronické evidence se do začátku tohoto týdne přihlásilo více než jednadvacet tisíc podnikatelů, jejichž množství poslaných účtenek přesáhlo devět milionů kusů. Ostrý provoz začíná pro hotely a restaurace dnes. Týkat se má přibližně čtyřiceti tisíc českých podnikatelů.
Od 1. března příštího roku se do systému budou muset připojit všechny maloobchody a velkoobchody. O rok později dostihne povinnost vlastnit a používat registrační pokladnu zemědělce, dopravce nebo třeba právníky. Poslední skupinou, která se do systému zapojí 1. června 2018, budou řemeslníci.