„Do oblasti, kde není plno kempů a okolo záplava hradů a zámků, není jednoduché někoho najít. Už před deseti lety bylo těžké sem nějakého provozovatele přivést, takže jsme rádi, že se vůbec někdo našel, a navíc to nevnímá jako hlavní zdroj příjmů, ale spíše jako dobrosrdečnost," řekla.

Firma Aurikud sídlí na sousední jižní Moravě, v Brně, nicméně lidé z firmy mají k přehradě velmi blízko. Jednatel Antonín Kozák z nedalekých Senorad podniká v oblasti údržby kovových konstrukcí a poskytuje i služby pro několik větších plavidel po celé republice.

I další lidé z firmy nejdou podle Antonína Kozáka do neznámého prostředí. „Běžný návštěvník změnu prakticky nepozná, určitě nezaznamená žádná negativa, protože to, co už je vymyšlené, nebudeme vymýšlet znovu. Nápady na zlepšení máme, budeme je ale zapracovávat postupně," řekl Kozák.

Hana Žáková má z dosavadních jednání s novým provozovatelem lodní dopravy dobrý pocit. Pozitivně vnímá hlavně to, že noví lidé mají k dalešické přehradě vztah. „Bez toho by to nešlo. Znají to tady a mám za to, že se místním lidem dokážou přizpůsobit lidsky i cenově. Všechno ale ukáže až čas," dodala.

Cena za lístek na plavbu by se podle Antonína Kozáka alespoň v nejbližší době měnit neměla. Údajně se ale budou snažit povědomí o plavbě rozšířit, aby nalákali větší počet turistů. „To je náš hlavní úkol," řekl.

Změna provozovatele nebude znamenat výměnu lodi. Plavidlo Horácko má sloužit i novému provozovateli. „Jsme dohodnutí na pronájmu a je reálné, že loď brzy koupíme," zmínil Antonín Kozák.

Ten chce spolupracovat s takzvaným zpívajícím kapitánem Josefem Zochem, jehož plavby si prý lidé oblíbili. Rovněž hodlá pořádat speciální plavby s výkladem o historii přehrady. K pěti zastávkám by brzy mohla přibýt další v Kozlanech a nový provozovatel uvažuje i o zakoupení dodávky pro přepravu cestujících k nástupním místům na loď.