Za místo pro stan na den v hlavní letní sezoně návštěvníci kempů na Vysočině nejčastěji zaplatí od 40 do 80 korun a za karavan od 70 do 120 Kč. Dospělý rekreant vydá za jednodenní pobyt od 50 do 60 Kč; děti mají někde zdarma pobyt do tří let věku, jinde do šesti let nebo jiné slevy.

"Ceny za ubytování a stravování neměníme několik roků," uvedl Eduard Jakwerth, jednatel Campu Velkopařezitý na Telčsku. Turisté přijížděli už v dubnu, naplno se sezona rozbíhá tento měsíc. "Tohle je období, kdy jsou zde převážně školní pobyty. Bývají na jednu dvě noci. Ale ubývá jich, což je dané možnostmi rodin," řekl Jakwerth. Kemp na břehu rybníka Velkopařezitý nabízí kromě louky pro stany a karavany i 41 chatek s vybavením.

Kemp u rybníka Sykovec přivítal první letošní hosty 27. dubna. Do prázdnin přijíždějí rybáři i školní výlety, i tam ale školáků ubývá. "Učitelky říkají, že kolikrát slučují tři čtyři třídy, aby vůbec mohly vyjet s pár dětmi," podotkla Vlasta Petrová z kempu. Zároveň však dodala, že si na obsazenost nemůže stěžovat, a to i díky stálým zákazníkům. Plno bude v Autokempu Sykovec v době konání Světového poháru horských kol; bikeři se u Nového Města na Moravě utkají poslední květnový víkend. Lůžka v chatkách kempu si kvůli tomu lidé zamlouvali už od ledna. Chatky už jsou úplně rozebrané i v období letních prázdnin.

Od května je v provozu Camping Kovárna nedaleko Červené Řečice, v němž je i plavecký bazén. Jeho majitelé pocházejí z Nizozemska a ze stejné země je také značná část jejich klientely.

Vyznavači adrenalinové zábavy míří od konce dubna do kempu Radarka u Koněšína na Třebíčsku. Akce mají v nejbližší době objednané hlavně školy a firmy. V areálu někdejší vojenské vysílací stanice se kupříkladu nachází střelnice pro luky a vzduchovky a slaňovací plošiny, přenocovat lze i ve vojenském stanu. Podle provozovatele Jiřího Introviče je největší zájem o kurzy sebeobrany a přežití, paintball a projížďky starou armádní "vejtřaskou".

Na Vysočině byly loni podle Českého statistického úřadu tři desítky kempů s více než 3500 místy pro stany a karavany. Mezi kraji to byl pátý nejvyšší počet míst. Některé kempy, třeba Poušov u Třebíče, otevřou až v červnu. Kemp ve westernovém městečku Šiklův Mlýn na Žďársku funguje jen v červenci a srpnu.