„Zaměstnat mají postupně asi padesát lidí. Není to sice moc, ale my jsme rádi za každé pracovní místo. Navíc není vyloučeno, že by třeba časem mohlo těch míst být více," informoval bystřický starosta Karel Pačiska.
Věc se momentálně má tak, že úředníci bystřické radnice připravují žádost do stavební komise. „Aby mohl být vypsán záměr na prodej pozemků, což by se mohlo stihnout ještě do zářijového zasedání zastupitelstva. Vzhledem k nadcházejícím komunálním volbám se pak dal- ší postup zpomalí, ale odhadem do konce roku by snad mohl být záměr administrativně připraven," řekl starosta. Podle Pačisky společnost Dahlhausen v současné době provozuje svoji činnost v Kuřimi, ale vzhledem k tomu, že se tam v souladu s územním plánem nemá už kam rozšiřovat, začala se po vhodné lokalitě poohlížet jinde.
Bez dojíždění
„Co vím, tak výrobu chtějí přesunout do Bystřice a v Kuřimi si ponechají export a skla-dy," poznamenal starosta Pačiska. Z Bystřice do Kuřimi lidé za prací dojíždějí. „Hlavně ženy, takže některým by postavením nové haly u nás mohlo odpadnout cestování," dodal Karel Pačiska.
Jednatel kuřimské firmy Dahlhausen Radim Bedan zájem společnosti postavit v Bystřici výrobní halu potvrdil. „Ano, zájem máme a vše zatím vypadá reálně. Ter- mín zahájení je velmi hrubým odhadem plánován již na rok 2015. Počet zaměstnanců v první etapě tak do dvaceti, do tří let pak čtyřicet," okomento-val záměr jednatel Radim Bedan.
Cena za pozemky v bystřické průmyslové zóně je pevně stanovená. „Příprava průmy-slové zóny byla podpořena dotací, takže můžeme prodávat metr čtvereční za sto korun," upřesnil bystřický starosta Pačiska.
Radnice má s obsazováním průmyslové zóny problém dlouhodobě, největším handicapem je chybějící přímé napojení města na dálnici, což většinu investorů odradí.
V Bystřici nad Pernštejnem a na Bystřicku obecně je dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost v okrese Žďár nad Sázavou. Ta se pohybuje kolem deseti procent.
V roce 2010 v Bystřici ztroskotal několik let připravovaný projekt finské rodinné společnosti Hartwall, která chtěla v průmyslové zóně vystavět strojírenský podnik, jenž by zaměstnal až 250 lidí. Firma už měla zakoupenou parcelu o rozloze 72 686 metrů čtverečních, kterou však s příchodem krize odprodala městu zpět.
Jako sporný se letos ukázal záměr radnice prodat pozemky v průmyslové zóně pražské společnosti ÚJP Invest, která tam chtěla postavit závod na výrobu jaderného paliva. Proti tomu se postavila část obyvatel a bystřických podnikatelů formou petice a v rámci komunálních voleb se o otázce stavět, či nestavět uskuteční referendum.