close info Zdroj: DENÍK zoom_in Druhý byl Pavel Mráz z Teplic nad Metují. Oba postoupili do celostátního finále, které bude 12. června v Brně. Prvními postupujícími se o den dřív stali při semifinále v Čáslavi Emily Galusová z Nehvizd a Jakub Nováček z Čáslavi.

Soutěž má podpořit zájem chlapců a děvčat o zemědělské obory. Přihlásilo se do ní 120 základních škol a prvního kola se účastnilo téměř 9 tisíc žáků. Do druhého, semifinálového kola, postoupili vždy tři nejlepší z každé školy.

Hradecké semifinále mělo dvě části. Teoretické znalosti prokazovali žáci sedmých a osmých tříd nejprve v písemném testu s dvaceti otázkami ze zemědělství.

V praktické části museli k vědomostem přidat i dovednosti, správný odhad a šikovnost. Rozeznávali například krmivo či lebky zvířat, odhadovali váhu králíka nebo pytle se senem, běhali po psí překážkové dráze a házeli gumovou holínkou. Porota je pak obodovala.

„Mockrát děkuju. Je tu skvělá atmosféra, moc se mi tady líbí,“ řekla po vyhlášení výsledků vítězka Aneta Jurzykowská.

V konečném hodnocení získala 71 bodů z devadesáti možných. Souboj o postup do finále byl ale vyrovnaný. Na třetí, nepostupovou příčku měla náskok pouze 1,5 bodu.

K soutěži patřila i prohlídka školy, která vychovává budoucí veterinární techniky a laboranty. Pozornost přitahovaly

zejména odborné učebny jako stáj, včelnice, chirurgický sál, učebna s virtuálním pitevním stolem nebo školní sýrárna.

„Mně se tady hlavně líbila zvířata, nejvíc ovce a králíci,“ přiznal druhý v pořadí Pavel Mráz.

Soutěž školu zviditelní

Škola má také slepice, kozy, jalovici a koně, chová hady, ještěrky nebo papoušky. Soutěž jí navíc pomohla k dalšímu zviditelnění.

„Je potřeba změnit představy o zemědělství a ukázat žákům, co které povolání obnáší. Například veterina je krásná, zajímavá a důležitá práce,“ řekla ředitelka školy Hana Rubáčková.

Školáky přišli během Mladého zemědělce osobně podpořit náměstek hradecké primátorky Adam Záruba a hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček.

„Vítám pořádání soutěže, která může kluky a holky motivovat k práci v krásném a velmi prospěšném oboru. Naši zemědělci využívají moderní technologie i postupy a mohou nabídnout mladým mnoho způsobů k uplatnění a vlastní realizaci,“ uvedl Červíček.

Soutěžícím slíbil, že je během krajských dnů věnovaných zemědělství, třeba na krajských dožínkách, vezme do zákulisí, aby se setkali s odborníky z oboru a získali nové zkušenosti.

Ve východních Čechách se budou konat ještě další semifinálová kola Mladého zemědělce. Ve středu 3. dubna ve Střední škole zemědělské a Vyšší odborné škole v Chrudimi, o den později ve Střední škole zemědělské a veterinární v Lanškrouně a ve čtvrtek 18. dubna v Zemědělské akademii a gymnáziu Hořice.

Průběh soutěže mohou žáci a učitelé, ale i čtenáři Deníku, sledovat na webu www.soutezmladyzemedelec.cz.

Redakce denik.cz informuje o soutěži na regionálních webech a sociálních sítích.

Pořadí semifinále soutěže Mladý zemědělec v Hradci:
1. Aneta Jurzykowská (Základní škola Zeleneč, Praha),
2. Pavel Mráz (Základní škola a Mateřská škola Teplice nad Metují),
3. Veronika Kulhánková (Základní škola a Mateřská škola Bílá Třemešná),
4. až 5. Kateřina Tuhovčáková (Základní škola Zeleneč, Praha) a Vendula Vlčková (Základní škola a Mateřská škola Chvalkovice).

close info Zdroj: DENÍK zoom_in