Přijímání pracovníků souvisí s rozšiřováním výrobního závodu na více než dvojnásobnou rozlohu, které bude dokončeno letos v říjnu. Jak vyplývá z tiskové zprávy podniku, ve firmě nyní pracuje kolem 450 lidí. V nejbližších letech by se jejich počet měl celkem zvýšit asi o 400.

Podnik vyrábí potrubní systémy pro automobily, jeho roční tržby loni činily 1,27 miliardy korun. Závod měl dosud rozlohu 7600 metrů čtverečních, po ukončení stavebních prací bude zabírat 16.600 metrů čtverečních. Do Žďáru se budou stěhovat výroby z ostatních dceřiných závodů americké společnosti Cooper.

Na Žďársku je v posledních měsících největší poptávka po pracovních silách v kraji Vysočina. Na konci července podniky v tomto regionu nabízely celkem 1300 volných pracovních míst. Nové pracovníky se na Žďársku pokouší získat i jihlavská firma Automotive Lighting, která vyrábí světlomety k automobilům. Tento podnik potřebuje kvůli rostoucí výrobě do konce tohoto roku obsadit asi 200 dělnických míst. Během náborové kampaně se v tomto týdnu pokouší oslovit obyvatele ve Žďáru nad Sázavou, ale i v Telči na Jihlavsku, Třebíči či Humpolci na Pelhřimovsku.

Žďársko má druhou nejvyšší nezaměstnanost z pěti okresů Vysočiny, a to po Třebíčsku. V polovině prázdnin na Žďársku hledalo práci 3870 lidí a míra nezaměstnanosti činila 6,6 procenta. "Situace, do které jsme se dostali, je, dá se říci, obecná v celé České republice. Práce je nabízena ve velkém měřítku," řekl ČTK ředitel žďárského úřadu práce Václav Pavlosek. Předpokládá, že poptávka po pracovnících povede ke snížení nezaměstnanosti v tomto regionu.

Pavlosek podotkl, že část nezaměstnaných se účastní rekvalifikačních a vzdělávacích kurzů. "Ale pokud získají práci, má to přednost," dodal. Stejně jako jinde v kraji i na Žďársku se rozrůstají hlavně strojírenské závody. Nabídka odborníků v tomto oboru je ale i v tomto regionu velmi malá. Pavlosek podotkl, že úřad práce jedná s krajem o zlepšení systému vzdělávání ve strojírenských školách.