Za poslední dva roky stoupl v kraji počet nespokojených podnikatelů s mírou byrokracie o 5 procent. „Vyřizujeme spoustu různých statistik,“ poukázala na zbytečnost některých úkonů Marie Macková z firmy Sates Čechy se sídlem v Telči.

S množstvím byrokracie je nespokojený každý druhý podnikatel. Letos je jich na Vysočině podle výzkumu celých 49 procent. „V průzkumu v odpovědích v případě Velkého Meziříčí došlo ke zhoršení o jednu třetinu. Letos je tam s úřady nespokojeno dokonce tři čtvrtiny dotazovaných,“ řekl Vratislav Kopačka z tiskového oddělení výzkumu Město pro byznys.

Úředníci oponují zákony. „Úřad nebude ze své podstaty nikdy oblíbený, protože vyžaduje po občanech a podnikatelích určité povinnosti. Ty však vychází z legislativy a jsou schvalovány parlamentem a nikoliv obcemi,“ vysvětlil tajemník městského úřadu ve Velkém Meziříčí Stanislav Rosa. Podle něj se úřad snaží podnikatelům maximálně vyjít vstříc, v co nejkratší době a pět dní v týdnu. „Například pro větší pohodlí návštěvníků radnice jsme zavedli nový online systém, který umožňuje se objednávat na konkrétní hodinu,“ doplnil Rosa.

Jako další kámen úrazu vnímají podnikatelé na Vysočině i nedostatečnou nabídku kvalifikovaných zaměstnanců. „O meziročním posunu v nabídce vhodných pracovních sil se negativně vyjadřují zaměstnavatelé v polovině regionu, jako nejhorší pociťují situaci s dosažením lidských zdrojů v Bystřici a Novém Městě na Moravě, kde se kladně vyjadřuje jen málo přes 10 procent podnikatelů,“ řekl Kopačka.

Při porovnání výsledků z minulého výzkumu pociťují lepší nabídku pracovních sil ve žďárském okrese pouze firmy ze Žďáru nad Sázavou. Například v Telči je v tomto ohledu nespokojených kolem 50 procent podnikatelů. „V poslední době jsme sháněli dobrého dlaždiče a byl to problém,“ řekla Marie Macková z formy Sates Čechy.

Srovnávací výzkum Město pro byznys, který komplexně analyzuje podnikatelské prostředí v Česku, se uskutečnil na Vysočině již po třetí a zjišťoval, jak vnímají podnikatelé podmínky pro podnikání ve svém regionu.

EVA KŘIVÁNKOVÁ