Stavební boom brzdí dodávky, chybí zateplovací vata a polystyrén

Zateplovací vata, polystyrén a cihly. To je materiál, při jehož nákupu se musí člověk obrnit trpělivostí. „Se zateplovacími materiály je problém. Na vatu zákazníci čekají až čtyři nebo pět měsíců,“ potvrdila Pavla Sochorová z firmy Čikom stavebniny v Třebíči. Podobná je situace i jinde. „Na fasádní zateplovací vaty se čeká tak průměrně tři měsíce. Tato situace trvá už tak asi rok,“ řekl Radek Homolka z firmy Svamab v Jaroměřicích.

Podle Kateřiny Tisekové z firmy Kapucín je trochu problém s polystyrénem, ale vatu u nich zatím mají.

„My jsme naštěstí zateplili už loni a jsme moc rádi, protože pak se materiál sháněl čím dál hůř,“ svěřila se majitelka nového domu Šárka Majerová.

Není z čeho stavět

Lepší to není, ani co se týká nejzákladnějšího stavebního materiálu, cihel. „Čeká se na ně tak průměrně tři měsíce,“ uvedla Sochorová. Záleží samozřejmě na konkrétních prodejcích a přáních zákazníků. Například v jaroměřických stavebninách trvá dodání jeden týden.

Soukromý výrobce cihel na Vysočině potvrzuje, že zájem o cihly roste. „Pokud si k nám přijede někdo cihly objednat, musí čekat tak týden. Na podzim čekáme ještě větší zájem. Byli tu dokonce z Polska se ptát, jestli jim nevyrobíme cihly. Ty jsme však odmítli,“ potvrdila Jana Křesťanová z cihelny Bohdalov.

Příčina dlouhých čekacích lhůt? Mírná zima a rozvoj stavebnictví. Uplynulá mírná zima dovolila pracovat venku, takže se stavělo prakticky celý rok. „Kvůli tomu se tempo prodeje a poptávky ještě zvýšilo,“ potvrdil Radek Homolka.

Podle obchodnice Pavly Sochorové může za zdržení dodávek také rychle rostoucí rozvoj staveb v Polsku, na Slovensku a na Ukrajině. Proto jsou dodací lhůty několikanásobně delší. „Letošní rok je extrémní. S čím nikdy nebyl problém, tak nastává,“ řekla.