Z velké části běžných venkovských pošt se mají stát takzvané franšízy, tedy pobočky, které nebude provozovat Česká pošta, ale samosprávy nebo drobní podnikatelé, například hostinští nebo prodejci potravin.
Na takovou nabídku České pošty už v loňském roce kývlo vedení Hodova, ale s podmínkou. Česká pošta by musela obci prodat budovu, ve které stávající pobočka sídlí. Dohoda měla být na stole už začátkem letošního února. Ani od května se však na provozu pošty v Hodově nic nezmění. „Ta budova se stavěla dobrovolnicky v akci Z, čemuž by měla odpovídat i cena. Zatím jsme se na ní neshodli," odvětil hodovský starosta Stanislav Jaša.
To potvrdil i mluvčí České pošty Matyáš Vitík. „Ani tedy není známý termín, kdy by Pošta Partner mohla být v Hodově otevřena," dodal.
Česká pošta sice tvrdí, že se změnou provozovatele poboček se pro běžného člověka nic nezmění. Podle starostů z dalších obcí, kde jsou pošty ve ztrátě, to však ovlivní rozpočty samospráv. „Tak jako se toho chce Česká pošta zbavit, tak my to nemůžeme přijmout, protože stejně jako pro poštu, tak i pro nás by byl provoz ztrátový," mínil starosta Šebkovic Josef Holčapek.
Česká pošta nejedná
Přivítal by, kdyby pošta v jeho obci fungovala jako dosud. Česká pošta však podle něj nejedná, ale pouze konstatuje. Podobnou zkušenost má starosta Kojetic Roman Vala. „Jedná se s námi z pozice síly. Buď se máme bavit podle pravidel České pošty, nebo se prý budeme muset smířit s tím, že se pobočka zavře," mínil kojetický starosta.
Matyáš Vitík se k probíhajícím jednáním blíže vyjádřit odmítl, už dříve ale Deníku vysvětloval, že provozování více než tří tisíc poboček v zemi nemůže státní firma dlouhodobě zvládnout.
Proto prý Česká pošta usiluje o změnu, která je podle něj typická například pro Německo, kde téměř 100 procent poštovních poboček provozují smluvní partneři. V Rakousku takto funguje přes 70 procent poboček.
Proti změně se v minulosti vyjádřil starosta Lipníku Miroslav Svoboda. „Aby to neskončilo nakonec tak, že budeme mít jednu poštu v Praze a tam budeme všichni kvůli všemu dojíždět," poznamenal.
Nesouhlas s projektem Pošta Partner vyslovili také zastupitelé v Kramolíně, kde ho Česká pošta také hodlá aplikovat. Na jednom z posledních jednání to zastupitelé odmítli všemi hlasy.
Proti je i starosta Rudíkova Zdeněk Souček. Podle něj navíc projekt skrývá řadu nejistot, například co se týče zaměstnanců. Budoucí provozovatel, třeba obec, by totiž musel zajistit ne jednoho, ale rovnou dva pracovníky. „V podmínkách totiž je, že pošta bude otevřená nejméně dvacet hodin týdně. když pak ale jeden zaměstnanec bude nemocný nebo si vezme dovolenou, tak jak bez druhého tuto podmínku naplníte?" poznamenal Zdeněk Souček.
Česká pošta by za uskutečněné služby v pobočkách Partner novému provozovateli platila, podle starosty Kojetic Romana Valy ale nedostatečně. „Platila by šest tisíc korun hrubého plus náklady na telefon a tři koruny za každý dopis, to však nestačí ani na mzdu zaměstnance," podotkl.
Česká pošta nyní po celé zemi provozuje 3 217 poboček. Její plán je takový, že do deseti let má 2 526 z nich provozovat příslušná obec či tamní podnikatel.