„Máme několik zájemců o podnikání v průmyslové zóně, takže je nyní pro nás prioritní začít s budováním sítí," informoval místostarosta Bystřice Josef Vojta. Rozšiřovat výrobní prostory plánuje firma Adoz, která již v průmyslové zóně řadu let funguje, a to prostřednictvím nové společnosti REAP. „Podepsali jsme smlouvu o smlouvě budoucí. Mají zájem o dva hektary," řekl místostarosta s tím, že práci by tam v roce 2018 mohlo najít 60 až 100 lidí.

Další ze dvou zatím výhledových zájemců by chtěl tři hektary, druhý sedm až deset. Celkem by nabídli šedesát míst. „Tam teprve budeme vypisovat záměry na prodej," přiblížil Vojta.

V bystřické průmyslové zóně nyní vyrůstá nový závod společnosti Cooper Standard Automotive, který by měl v následujících třech letech zaměstnat až pět stovek lidí. „Továrna by měla být pod střechou v listopadu, oficiální kolaudaci plánujeme na únor nebo březen," vyjádřil se divizní ředitel společnosti Cooper Standard Automotive Jan Barák. Závod vzniká na téměř třech hektarech, firma má ale zájem ještě o dalších pět. „Celkem chtějí osm hektarů, aby se v dalších letech měli kam rozšiřovat. To už ve Žďáře, kde zaměstnávají asi tisíc lidí, nemohou," sdělil bystřický starosta Karel Pačiska.

Pokud se podaří všechny prodeje pozemků zrealizovat, zóna, kterou se dlouhá léta nedařilo obsadit, bude takřka plná. „Zbyl by nám hektar," upřesnil Vojta.

Aktuálně je připravováno výběrové řízení na zhotovitele inženýrských sítí, což podpoří 17 miliony stát. Zasíťování bylo původně vyčísleno na 23 milionů.

„Bude to určitě o dost dražší, protože vyvstaly náklady, s nimiž se nepočítalo. Je například třeba přesunout do země vedení vysokého napětí, což má vyjít na 2,3 milionu korun, také se objevily problémy s kanalizací. Do října chceme mít vybranou firmu, aby se ještě letos koplo do země a příští rok bylo zasíťování dokončeno," dodal místostarosta.

Stát Bystřici dotaci přiznal v rámci podpory zaměstnanosti v lokalitě, kde v příštím roce po šedesáti letech skončí těžba v posledním hlubinném uranovém dole ve střední Evropě Rožná 1 v Dolní Rožínce. V těžebním závodě nyní pracuje více než osm stovek zaměstnanců, přičemž zahlazování hornické činnosti má zaměstnat 350 lidí.