Tak by se dal ve stručnosti popsal děj kolem Bystřické oděvní společnosti (BOS) v posledních šesti letech. Na okraji města dnes stojí prodaný, avšak stále opuštěný areál závodu.

Rozměrný, jelikož byl začátkem 80. let minulého století postaven k výrobě protichemických oděvů pro vojska tehdejší Varšavské smlouvy.

Prázdná továrna se nelíbí ani bystřické radnici. „Záleží nám na na tom, aby byla v objektu obnovena nějaká výroba, zánik BOSu přispěl ke zvýšení nezaměstnanosti ve městě a okolí, která byla už tak vysoká,“ sdělil bystřický starosta Karel Pačiska.

„Od dražby budovy loni v lednu se u nás byli „porozhlédnout“ zástupci dvou firem, naposledy před třemi týdny. Dorazili z francouzského podniku na výrobu radiátorů a také ze slovenské firmy, kde montují solární systémy. Přijeli, poptali se na míru nezaměstnanosti, a zase odjeli. Nic bližšího nevíme,“ dodal.

Podle někdejších slov Radka Švalbeho, jednatele prostějovské firmy Dona Investment s.r.o. a vydražitele budovy, se měla v areálu bývalého BOSu rozjet lehká průmyslová výroba už v květnu loňského roku.

Jednatel však nechtěl konkretizovat jaká, a proč k tomu došlo. Nyní se také vyjadřuje jen v náznacích. „Vypadá to, že bychom brzy mohli zahájit výrobu. Nechci se však zatím o tom šířit, protože momentálně je věc ve stádiu schvalování. Za měsíc budu vědět víc,“ prohlásil včera prostějovský podnikatel Radek Švalbe.

Podnik BOS, který se specializoval na výrobu především exportních pánských kalhot, zaměstnával až tři stovky pracovníků, a to převážně žen. Při ukončení provozu jich ve firmě pracovaly dvě stovky. Nezaměstnanost přímo v Bystřici se po uzavření BOSu zvedla o dvě procenta.

Související články najdete v rubrice vpravo