Mateřská firma Zetor Tractors Brno totiž oznámila, že v průběhu prvního pololetí příštího roku ukončí v Havlíčkově Brodě výrobu skříňových a rotačních dílů, ozubení, hřídelí, vík a dalších součástí traktorů značky Zetor a přesune ji do Brna.

„Dlouhodobě jsme se snažili udržet fungování závodu Zetor Havlíčkův Brod nad hranici ztráty. Bohužel, v situaci ostré konkurence a tlaku na ceny je konsolidace výroby jedinou reálnou cestou, jak zůstat dlouhodobě konkurenceschopnými," uvedl Marián Lipovský, člen představenstva společnosti Zetor Havlíčkův Brod.

O postupném utlumování výroby v podniku již byli informováni odboráři i Úřad práce. „Oficiálně jsme se to dozvěděli v úterý, i když některé signály jsme zaznamenali již dříve," řekl Jan Telecký, předseda závodního výboru odborového svazu Kovo Zetor Havlíčkův Brod. „S vedením by-chom měli o nastalé situaci dále jednat. V dohledné době máme přislíbenou schůzku," dodal Telecký. Ředitel brodského Úřadu práce Martin Kouřil sdělil, že výroba v Zetoru bude utlumována postupně a ve všech provozech. „Je to samozřejmě nepříjemné, ale současná situace na trhu práce v regionu, co se týče kvalifikovaných dělnických profesí, není zase až tak špatná. Podniky stále poptávají profese svářečů a obráběčů, především pak na CNC strojích," poznamenal Kouřil.

Ten připustil, že horší už to bude se zaměstnáváním lidí v obecně dělnických profesích. „Nicméně i ty hledá například havlíčkobrodská Futaba. Volná místa na dělnických pozicích avizují třeba i podniky působící v humpolecké průmyslové zóně," pokračoval Kouřil.

Pomohou Šmolovy?

O ukončení výroby v Zetoru ví i starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl. „Věřím, že situaci lidí, kteří přijdou o práci, pomůže řešit i nový podnik ve Šmolovech. Ten chce již v příštím roce otevřít polský investor a vyrábět v něm bude především lisovanou střešní krytinu. Určitě bude hledat řadu dělníků. Postupně by měl dát práci až stovce zaměstnanců," konstatoval starosta Tecl.

Vedení společnosti Zetor Havlíčkův Brod nabídne všem zaměstnancům odstupné nad rámec zákonných podmínek.

„Jeho výše je v této chvíli projednávána se zástupci odborové organizace. Současně jsme připraveni jim poskytnout poradenství při hledání nového zaměstnání a ve spolupráci s úřadem práce se i finančně podílet na jejich rekvalifikaci," řekl Lipovský. Ten dodal, že ve hře je také možnost pracovního uplatnění ve společnosti Zetor Tractors v Brně. „Díky přemístění výroby tam vzniknou nová pracovní místa," podotkl Lipovský.

Havlíčkobrodský Zetor patřil mezi nejvýznamnější zaměstnavatele ve městě a dával do doby první restrukturalizace, ke které došlo zhruba před osmi lety, práci i několika stovkám lidí.

„Nedá se nic dělat, tak to prostě chodí. V Zetoru jsem pracoval posledních sedm let na kvalifikované pozici, myslím proto, že práci v oboru najdu. Již se mi něco rýsuje v Jihlavě. Do Brna bych určitě nedojížděl," řekl Deníku zaměstnanec, který si nepřál být jmenován. Na otázku, dluží-li mu podnik nějaké peníze, odpověděl, že ne. „Výplaty nám chodí v řádném termínu, tak jako dřív," dodal.