Hektarové výnosy se ale v regionech budou lišit. Lepších výsledků se pěstitelé dočkají v místech s vydatnějšími srážkami. Rané brambory se zatím farmářům dařilo i dobře prodat, řekl předseda svazu František Novák na odborném semináři, který se konal v Oudoleni na Havlíčkobrodsku.

Loni se v Česku sklidilo nečekaně málo brambor, což se projevilo jejich výrazným zdražením v obchodech.

"Můžeme mluvit pouze o předpokladech, celková prognóza zatím není možná," upozornil Novák. Výnosy u raných brambor, které se do konce června sklidily z více než 2000 hektarů, označil za průměrné. "Farmářská cena začínala relativně vysoko, protože nebyly k dispozici brambory z minulé sklizně," uvedl. Nyní pěstitelé za kilogram dostávají šest až sedm korun. Koncem loňského července měli o něco více, protože již bylo zřejmé, že celková produkce brambor v zemi bude mimořádně nízká.

Kvůli nižší sklizni loni stouply spotřebitelské ceny. V obchodech lidé za kilogram brambor platili i 16 korun, proto tuto potravinu kupovali méně. Svaz odhaduje, že její spotřeba v zemi klesla až o čtvrtinu. Nyní si lidé mohou od pěstitelů koupit rané brambory i za devět korun.

V roce 2005 byla naopak úroda v republice nezvykle vysoká, což se projevilo loňským poklesem rozlohy polí s bramborami asi o 17 procent zhruba na 30.000 hektarů. Celkem se sklidilo 692.000 tun brambor při průměrném hektarovém výnosu 23 tun. O rok dříve se na každém hektaru v průměru urodilo 28 tun brambor a celková produkce v zemi převýšila jeden milion tun. Nyní farmáři osázeli bramborami o šest procent polí více než v minulém roce.

Dobré výnosy letos očekává podnik Vesa Velhartice, který patří mezi tři české firmy zabývající se šlechtěním brambor. "My jsme ze západu Čech, tam poměrně pršelo. Vypadá to na nadprůměrnou odrůdu," řekl ředitel podniku Viktor Kopačka. Podotkl, že se mohou vyskytnout problémy se strupovitostí hlíz a plísní.

Šlechtění brambor dotuje stát, v minulém roce bylo uvedeno na trh asi osm nových českých odrůd. Zákazníkům více než dřív záleží na vzhledu brambor. "Žádané jsou spíš oválné brambory s jemnou žlutou slupkou," podotkl Kopačka. Vesa se zaměřuje i na zahraničí, své odrůdy nabízí v Německu, na Slovensku, v Polsku, Maďarsku či Bulharsku.