„Řada mladých lidí se snaží hledat si práci už v době, kdy ještě mají statut studenta. Také zaměstnavatelé mají zájem o uchazeče, které si mohou takzvaně vychovat k obrazu svému. Tento vývoj svědčí o nárůstu zaměstnatelnosti této skupiny uchazečů. Další věcí je, že roste počet mladých lidí, kteří pracují už během studia formou brigády, a to značně zvyšuje jejich šance na uplatnění po dokončení školy," řekla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.
Potvrdila to i Zuzana Žatečková z třebíčské personální agentury Nový start. „Vysokoškolské vzdělání má v dnešní době valná většina lidí, konkurence je obrovská. Absolventům doporučuji pracovat už při škole, velké mezinárodní firmy nabízejí spolupráci a třeba i stipendijní programy. Je dobré s firmou navázat spolupráci, jít tam na brigádu nebo na povinnou praxi. Když se pak jako čerstvý absolvent do takové firmy hlásíte, máte oproti dalším kandidátům výhodu," podotkla.
Firmy musely aktuálně přizpůsobit personální politiku situaci na trhu. Jestliže si dříve mohly vybírat odborníky s praxí, dnes musí brát to, co je. „Před několika lety bylo méně nabídek a více uchazečů. Teď se to otočilo, je méně uchazečů a více nabídek. Když firma hledá zaměstnance, už ani neočekává, že najde člověka, který bude splňovat všechny požadavky. Firmy i z toho důvodu dávají příležitost absolventům," popsala Zuzana Žatečková.
Podle údajů Úřadu práce ČR jsou dlouhodobou nezaměstnaností ohrožení především absolventi humanitních studií a ekonomických oborů. S výběrem vhodného oboru případně s rekvalifikací poradí specialisté v Informačních a poradenských střediscích (IPS) nebo JOB clubech zřizovaných Úřadem práce ČR. IPS jsou určena nejen mládeži, ale také rodičům, výchovným poradcům na školách či pedagogům.
Zamířit do nich mohou všichni, kteří mají zájem o změnu profese nebo se zajímají o možnosti dalšího vzdělávání. Pokud se člověk obrátí na pracovníka IPS, měl by se dozvědět, o čem konkrétní povolání je, co musí zájemce splňovat pro jeho výkon, jaké požadavky mají zaměstnavatelé v konkrétním oboru, ale také to, kde je možné takový obor vystudovat a jaké má reálné šance, že po absolvování studia najde práci. V IPS najdou zájemci také informace o jednotlivých typech škol a jejich oborech, o jejich náročnosti, požadavcích na zdravotní stav žáků a počtech přijímaných budoucích studentů.
Největší část klientů IPS tvoří žáci vycházející ze základních škol. „Při zodpovědné volbě povolání je třeba posoudit nejen studijní a osobní předpoklady žáka, ale také poznat trh práce a jednotlivá povolání. Obě oblasti je nutné mezi sebou pečlivě porovnávat a hledat, kde jsou ve vzájemném souladu," upozornila Kateřina Sadílková.
Záruky pro mladé
Zvýšit šance na získání práce pomáhají absolventům i další nástroje a opatření. Úřad práce například poskytuje po určitou dobu zaměstnavateli příspěvek na mzdu zaměstnance v rámci zřizování společensky účelných pracovních míst. Letos také naváže na úspěšný projekt Odborné praxe pro mladé do třiceti let projekt nový, pojmenovaný Záruky pro mladé. „Spolupráce Úřadu práce a zaměstnavatelů je v rámci těchto nových projektů založena na poskytování mzdových příspěvků na společensky účelná pracovní místa vyhrazená, na která firmy přijímají absolventy škol bez praxe.
Pokud je to nutné a přínosné pro obě strany, účastník projektu získává i příspěvek na potřebnou rekvalifikaci. Šanci na nové místo dostávají mladí lidé, kteří jsou v evidenci Úřadu práce ČR a od doby ukončení studia odpracovali dohromady maximálně dva roky," vysvětlila mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.
Projekt Záruky pro mladé je možné využít i v Kraji Vysočina. V jeho rámci Úřad práce ČR poskytuje řadu služeb a opatření, jejichž cílem je zvýšit šance mladých lidí na trhu práce: Poradenství, kurz trhu práce, bilanční diagnostiku, možnost rekvalifikace, popřípadě práci na zkoušku nebo dotovaná místa," vyjmenovala mluvčí.
Úřad práce evidoval ke konci května v Kraji Vysočina celkem 110 absolventů středních škol a 71 bývalých posluchačů vysokých škol. „Počet absolventů v evidenci Úřadu práce obecně klesá. Stejně tak klesá i počet absolventů středních škol. Z hlediska aktivní spolupráce v rámci zprostředkovatelské činnosti jsou mladí lidé velmi aktivní. Jako příklad můžeme uvést jejich aktivní spolupráci na poradenských aktivitách či odborné praxi v rámci projektů cílených na tuto skupinu. Mladí lidé si jsou vědomi překážek, které je limitují uplatnit se na trhu práce a aktivně s Úřady práce spolupracují," doplnila mluvčí.