Ty jsou poměrně slušnou šancí pro pěstitele a zahrádkáře na alespoň určitý výdělek. Do výkupen se ale dostávají i třeba jablka od silnic.

Obrázky, kdy jsou pod stromy rostoucími podél komunikací k vidění lidé s dvojkoláčky, kterak sbírají plody ze země, nebo je trhají přímo z koruny, nejsou v poslední době zrovna neobvyklé. Někdy mohou mít tito sběrači povolení získané za drobný poplatek od silničářů, velmi často se ale také jedná o nelegální záležitost.

„Pokud nám někdo něco takového oznámí, okamžitě to podstupujeme policii. Ta toto řeší pouze jako přestupek,“ komentoval ředitel krajských silničářů Jan Míka. Ten zároveň dodal, že lidé se samozřejmě se svými žádostmi o řádný sběr mohou obracet na pracoviště silničářů.

Ostatně právě sklizeň jablek a jejich následný prodej může pro někoho být i dobrou příležitostí k zisku. Podle provozovatele výkupen v Perknově a Kejžlicích, Petra Průši, je totiž cena v současné době na poměrně solidní hladině.

„Nyní bereme jablka za cenu korunu padesát za kilo,“ konstatoval Průša. Podle něj může cena v průběhu hlavní sezony, která zpravidla trvá od konce srpna do poloviny října, ještě kolísat nahoru i dolů. Letošní úroda je však prý o něco slabší, přesto se však počet lidí, kteří do výkupny vozí padaná jablka, počítá na desítky.

„Byly i roky, kdy od nás odjelo dvacet až pětadvacet naložených kamionů, což představuje něco přes 600 tun. Jablka od nás poté putují do Německa a Rakouska, kde se z nich vyrábí koncentráty na džusy,“ vysvětlil Petr Průša.

Zahrádkáři na podzim jezdí se svojí úrodou i do moštáren, kde ji proměňují v lahodnou šťávu. Na tuto pochoutku si však musíme ještě počkat. Oslovená moštovací zařízení na Havlíčkobrodsku totiž povětšinou plánují zahájení provozu ve výhledu dvou týdnů.

„Už u nás několik zájemců bylo. Ještě se poradíme, kdy začneme, ale zřejmě to bude nejdéle za čtrnáct dní,“ uvedl za moštárnu v okrese, která se nachází v Pohledu a je kapacitně na Havlíčkobrodsku největší, Petr Jirásek.