Nezaměstnanost na Vysočině v dubnu klesla o 1,2 procentního bodu na devět procent. Z evidence úřadu práce odešlo 3 364 osob a na konci minulého měsíce zůstalo v kraji bez práce 24 090 lidí. Aktuální údaje včera zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Nezaměstnanost se na Vysočině pravidelně snižuje od února, a to i díky sezonním pracím. Situace se zlepšuje ve všech pěti okresech kraje.

K dubnovému výraznému snížení nezaměstnanosti přispělo podle analytika Úřadu práce v Jihlavě Pavla Literáka hlavně nabírání dalších pracovníků na výpomoc v zemědělství, stavebnictví a v lesnictví. „V plném proudu jsou také úklidové práce ve městech a obcích,“ doplnil. V dalších týdnech se už ale očekává pomalejší snižování počtu nezaměstnaných, protože sezonní místa už budou z větší části zaplněna.

Během dubna ubylo nejvíc lidí bez práce Třebíčsku. Nové místo si tam našlo přes 900 osob, což se odrazilo ve snížení nezaměstnanosti o 1,7 procentního bodu na 11,5 procenta. Okres i tak zůstává hospodářsky nejslabším na Vysočině. Nejmenší pokles nezaměstnanosti nastal v minulém měsíci na Žďársku, a to o jedno procento. Havlíčkobrodsko a Pelhřimovsko vykázaly shodně pokles o 1,1 procentního bodu a Jihlavsko o 1,3 procentního bodu.

Boj o volná místa

Na konci dubna na tom Vysočina byla lépe než před rokem, kdy míra nezaměstnanosti činila 9,6 procenta. Počet lidí bez práce byl tehdy vyšší zhruba o 1 900. Ve stejném období let 2009 a 2008 ale byla nezaměstnanost v kraji menší než letos.

Volných pracovních míst eviduje úřad práce na Vysočině kolem 1 100, podobně jako koncem letošního března. Literák podotkl, že se nové nabídky objevují, ale jsou rychle obsazovány. Situace v jednotlivých částech kraje se liší. Na Třebíčsku bojovalo koncem uplynulého měsíce o jedno volné místo 35 nezaměstnaných, naopak na Pelhřimovsku jen deset.

V celém Česku byla míra nezaměstnanosti na konci letošního dubna 8,6 procenta, zatímco v březnu činila 9,2 procenta. Pokles nastal ve všech 77 okresech republiky.

VĚRA STEJSKALOVÁ (ČTK)