Je svátek zamilovaných pouhý dobrý reklamní tah, nebo jsme ho v Česku přijali za svůj a hojně ho oslavujeme? Obchodníci z Jihlavska o tomto dni oproti jiným dnům zaznamenávají vyšší tržby.

„Samozřejmě že na Valentýna prodáme květin více. Zájem je především o rudé růže. Květiny na tento svátek však kupují spíše mladší zákazníci,“ přiblížila květinářka Hana Nováková. Tržby jsou podle ní asi jako na Den matek nebo Mezinárodní den žen.

Otáčet se musejí také v cukrárnách. Některé totiž vyrábějí speciální valentýnské kolekce. „Zájem je o zamilované motivy, například o dorty ve tvaru srdce a nejrůznější pamlsky,“ řekla prodavačka jedné z jihlavských cukráren.

Svatý Valentýn versus První máj

Jako nový hit se také objevují valentýnské čaje nebo porcelán. „Máme čaj Procházka zamilovaných, když k nám přijde nakupovat mladý pár, tak jim ho doporučím, nebo si koupí třeba nějaký porcelán s valentýnskými motivy,“ vyjádřila se prodavačka, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Ženy od mužů na Valentýna často dostávají také spodní prádlo. „Přítelkyni jsem se rozhodl koupit pěknou soupravu. Snad bude mít radost a potěším ji. Navíc z toho budu mít radost i já,“ zasmál se Petr Laštovička. I přesto je však pro některé lidi tento den pouze hloupým americkým svátkem. Sympatičtější je jim První máj. „Valentýna neslavím, mám raději Prvního máje. Přijde mi, že Valentýn je hlavně komerční záležitost. Mám, ale spoustu kamarádek, které tento svátek slaví,“ uzavřela studentka Petra Coufalová.