Doslova plné ruce práce mají v současné době cukráři na Třebíčsku. Blížící se vánoční svátky je doslova dohání k šílenství. „Pečeme od rána do večera. Na pomoc mi přišla maminka a mám tady dvě učenky z Hotelové školy v Třebíči,“ řekla Pavlína Valová z Vladislavi, jinak profesionální cukrářka.

Není divu, že se nezastaví. Trendem poslední doby je si cukroví, a nejen pro Štědrovečerní stůl, objednávat právě u profesionálů. Není to z důvodu, že by ženy na Třebíčsku ztratily ze dne na den všechnu šikovnost, um a recepty, které se mnohdy dědí z generace na generaci. V dnešní uspěchané době je to právě čas, který nejednu hospodyňku odradí od vypracovávání těst, válení, nekonečného stání u trouby a nakonec i zdobení cukroví, kterého nakonec zbude stejně jen polovina z původního množství, protože každý musí přece ochutnat.

„V nabídce máme třicet pět druhů cukroví. Nejen ty klasické jako jsou vanilkové rohlíčky, pracny či perníčky, ale i krémové tak, aby si mohl vybrat každý. Sortiment každoročně obměňujeme a doplňujeme, i když musím přiznat, že klasika je stále oblíbená,“ zdůraznila Pavlína Valová. „Těch objednávek je o něco méně než v loňském roce, ale i tak máme frmol. Do Vánoc musíme upéct na pět set kilo cukroví, a to nejen pro zákazníky tady v okolí. V loňském roce jsme měli objednávku až z Německa. Zrovna dnes si má pro cukroví přijet jeden zákazník z Prahy,“ dodala. Podobně je na tom i Miluše Mácová, která peče sladké dobroty pro vánoční stůl na opačném konci okresu v Polici.

„Zájem je veliký. Ženy z okolí chodí do práce i o víkendech a málokterá má čas na pečení. Proto si cukroví raději objednají. My letos děláme pětačtyřicet druhů, ale kolik je to kilo, se mě neptejte, protože pořád dopékám. Snad o víkendu to dám nějak dohromady a teprve pak budu mít konečná čísla,“ v chvatu odpověděla Miluše Mácová.

Téměř hotovo mají v Dalešicích, kde má svoji provozovnu na výrobu sladkostí všeho druhu Renata Vonešová.

„V současné době finišujeme. Letos jsme pekli 250 kilo. Na našem cukroví si pochutnají nejen v okolí Dalešic, ale letos také v Humpolci, Brně i Praze,“ vyjmenovala majitelka a zároveň cukrářka Renata Vonešová.

Převážnou část jejího vánočního cukroví tvoří klasické druhy. „Každoročně zkoušíme stále nové a nové recepty, které potom vylepšujeme a dotváříme. Pokud projdou náročnou ochutnávkou u cukrářů, nabídneme je i našim zákazníkům, ale základem je voňavá klasika. Pečeme takové druhy, které se při slavnostních příležitostech, jako jsou třeba svatby, normálně nedělají,“ dodala Renata Vonešová.

Ať už si hospodyňka cukroví na vánoční tabuli koupí, nebo podstoupí riziko velkého úspěchu svých výrobků a bude péct téměř do nekonečna, vanilkové rohlíčky a perníčky k Vánocům prostě neodmyslitelně patří.