Nezaměstnanost na Vysočině v říjnu stoupla o desetinu procentního bodu na 8,7 procenta. Koncem října bylo v kraji bez práce 24 084 lidí, což je oproti září o více než dvě stovky lidí.

Podle dnešních informací Ministerstva práce a sociálních věcí se situace zhoršila ve dvou z pěti okresů kraje, a to na Jihlavsku a Třebíčsku. Na Havlíčkobrodsku, Žďársku a Pelhřimovsku nezaměstnanost stagnovala.

Podle analytika jihlavského úřadu práce Pavla Literáka aktivita na trhu práce v kraji během minulého měsíce poklesla. Zaevidovalo se méně nových uchazečů o práci, menší počet lidí ale také nastoupil do nového zaměstnání. „V dalším období očekáváme další mírný nárůst nezaměstnanosti, nastartovaný postupným ukončováním sezonních prací. Záleží ale i na vývoji počasí,“ uvedl Literák. Důležitým faktorem podle něj bude také další vývoj ekonomiky v zemi.

Od letošního února stoupla nezaměstnanost na Vysočině v meziměsíčním porovnání podruhé. Navýšení nastalo i v červenci. Díky oživování průmyslové výroby je na tom ale kraj o něco lépe než ve stejné době před rokem, kdy míra nezaměstnanosti činila 9,1 procenta. Počet lidí bez práce byl vyšší skoro o 1 200.

Nejvyšší číslo vykazuje Třebíčsko

Na Jihlavsku i na Třebíčsku se letos v říjnu zvýšila míra nezaměstnanosti shodně o tři desetiny procentního bodu. Na Jihlavsku činila koncem uplynulého měsíce 8,1 procenta. Na hospodářsky slabém Třebíčsku to bylo 11,2 procenta. V tomto regionu postiženém nejvyšší nezaměstnaností na Vysočině hledalo koncem října práci zhruba 6 700 lidí. Podle analytika třebíčského úřadu práce Ivana Mužíka se nezaměstnanost v závěru roku na Třebíčsku zvyšuje pravidelně kvůli ukončování sezonních prací.

„Tento sezonní vliv se sice poslední dobou zmírnil, ale stále je patrný,“ uvedl analytik. „Pokud jde o míru nezaměstnanosti i počty uchazečů, měli jsme i vyšší hodnoty,“ upozornil Mužík.

V evidenci třebíčského úřadu práce skončilo počátkem října i 48 lidí propuštěných z podniku Uniplet. Podle informací od bývalých zaměstnanců dostalo výpověď celkem 65 lidí a v závodě na výrobu pletacích strojů jich zůstalo 15.

Úřady práce v kraji evidovaly koncem října kolem jednoho tisíce volných pracovních míst, srovnatelný počet jako v září.

Nejtíživější situace byla na Třebíčsku, kde na jedno volné místo připadalo v průměru přes 36 uchazečů. Naopak na Pelhřimovsku to bylo 12 až 13 nezaměstnaných.

Míra nezaměstnanosti v Česku na konci října stagnovala na zářijových 8,5 procenta. Počet lidí bez práce se snížil v 62 okresech. Růst nezaměstnanosti zaznamenalo 15 úřadů práce v zemi.

VĚRA STEJSKALOVÁ (ČTK)