Ta vzniknou v souvislosti s rozjezdem v pořadí už třetí tavicí pece, na kterém vedení společnosti v současné době intenzivně pracuje. „Původně jsme počítali s tím, že začneme tavit sklo v dvanáctitunové peci. Nakonec jsme ale tento záměr přehodnotili a rozhodli jsme se zprovoznit menší asi sedmitunovou pec a s ní i další strojovou linku,“ řekl majitel společnosti Lubor Červa a dodal, že linka bude vyrábět lahve, svícny a další sklářský sortiment.
Spuštění třetí tavicí pece mělo podle původních předpokladů vrátit do Světlé nad Sázavou, alespoň v omezené míře, i ruční výrobu skla. „V tuto chvíli se nám to asi nepodaří,“ připustil Červa. Nicméně poznamenal, že by otázku ruční výroby skla ještě nechal otevřenou. Nevyloučil ani případnou expanzi svého podniku na Zlínsko, kde má zájem o sklárnu v Květné. „Příslušná jednání tam stále vedeme. Ke konečnému výsledku jsme se prozatím nedostali,“ uzavřel Červa.
Přijetím šedesáti nových lidí, ne všichni ale budou pracovat u nové tavicí pece a linky, se počet zaměstnanců společnosti Crystalite Bohemia zvýší na přibližně tři sta.
První pec se třemi výrobními linkami se v Crystalite Bohemia rozjela počátkem října. Druhá pec s další linkou pak v prosinci loňského roku.
Většina produkce odchází v současné době ze Světlé nad Sázavou do světa. Zejména pak do Ameriky a bývalých republik Sovětského svazu. Významný podíl exportu tvoří také odbytiště na Středním a Dálném východě.
S výrobou začíná i Jiří Hudera
První dny roku 2010 jsou významné i pro dalšího sklářského podnikatele, který je se Světlou nad Sázavou úzce spjat. Jiří Hudera, jednatel společnosti Crystalex CZ, oznámil, že zahájí výrobu skla v Novém Boru.
„V provozu budou od druhé poloviny ledna dvě automatické linky. Další dvě chceme spustit v horizontu šesti měsíců roku,“ nastínil Hudera.
Do znovuobnovení výroby skla musela společnost Crystalex CZ investovat v Novém Boru 50 až 60 milionů korun. „Těší nás, že se k nám vracejí bývalí zákazníci. Už nyní máme z poloviny zajištěný odbyt na celý rok,“ konstatoval Jiří Hudera.