„V první polovině listopadu byl založen společný podnik v Roslavli a zároveň dceřinná společnost Motorpal Russia. V Roslavli bude zaměstnáno kolem 200 lidí, Češi se budou v drtivé většině případů pohybovat ve vedení závodu,“ doplnil Nováček.

Česko–ruská firma plánuje v prvním roce činnosti docílit obratu kolem pěti milionů eur, což je v přepočtu asi 125 milionů korun. Kooperující společností je Roslavlskij avtoagregatnyj zavod. Patří do holdingu AMO ZIL.

„Nově vzniklá firma se bude specializovat na výrobu čtyřválcových čerpadel podle dokumentace vypracované v Motorpalu. Finální výrobky pak ponesou společnou obchodní značku Motorpal - RAAZ,“ uvedl Jan Nováček.

Předsedou dozorčí rady česko–ruské firmy bude generální ředitel jihlavského Motorpalu Vít Hroch.

Jiří Mrázek, manažer kvality Motorpalu, bude zastávat ve společném podniku funkci technicko-výrobního ředitele a Zdeněk Svatoš, manažer rozvoje obchodu v Motorpalu, se stává obchodním ředitelem nové firmy.

„Vidíme obrovský potenciál ruského trhu. Rusko postupně zpřísňuje emisní normy, které místní výrobci nejsou připraveni splnit tak, jak si to žádá trh. My jsme naopak schopni poptávku ruských zákazníků ve značné míře pokrýt. Chceme proto navázat a rozšířit dlouhodobou spolupráci především s místními výrobci motorů,“ doplnil generální ředitel Motorpalu Vít Hroch.

Motorpal má v současné době v Rusku už i svou dceřinou společnost Motorpal Russia s.r.o. Ta je určena pro vyhledáváním nových zákazníků a současně bude zastřešovat prodeje jak z České republiky, tak i ze společného ruského podniku.

Motorpal v Rusku vyvíjí i další aktivity, které by měly vést k zásadnímu navýšení prodeje v tomto teritoriu.

-------------

Zakladatelé společného podniku:

Motorpal
Společnost Motorpal se řadí mezi významné světové výrobce vstřikovacích systémů pro dieselové motory. Kromě jejich výroby se specializuje na produkci přesných dílů pro automobilový průmysl. Patří mezi významné zaměstnavatele na Vysočině. Obrat firmy s ryze českými vlastníky přesahuje 1,5 miliardy korun, přičemž výkony společnosti postupně narůstají.

V současné době firma významným způsobem expanduje do Ruska, Indie a Číny, největší podíl na exportu však stále mají odběratelé ze zemí EU. V souvislosti s novými zakázkami investuje jen letos do modernizace výroby a vývoje zhruba 200 milionů korun. Firma, která vznikla v roce 1946, má kromě Jihlavy ještě závody v Jemnici, Batelově a Velkém Meziříčí.

Roslavský avtoagregátní závod (RAAZ)
RAAZ, partner Motorpalu v nově vzniklém společném podniku, byl založený v roce 1964. Specializuje se na výrobu různých dílů a celků pro motorová vozidla (nákladní automobily, autobusy, traktory, přípojná vozidla), jako jsou brzdy, komponenty systému zapalování, čtyřtaktní a vysokotlaká vstřikovací čerpadla a podobně. V současné době je součástí obřího holdingu AMO ZIL, jenž je jedním z klíčových hráčů na ruském trhu ve svém odvětví.

RAAZ vyrábí například brzdové komponenty pod licencí globální značky WABCO. Mezi hlavní zákazníky v tomto segmentu patří známí výrobci vozidel jako například ZIL, KAMAZ, MAZ, BELAZ a další.

V oblasti vstřikovacích čerpadel RAAZ dlouhodobě spolupracuje s Motorpalem a dodává díly do motorů prodávaných na trh v dieselových motorech vyráběných v MMZ (Minský motorový závod). Tyto motory se pak montují do především do nákladních automobilů, traktorů a bagrů.