"Předpokládáme, že se závodu zúčastní téměř dvě stovky závodníků z jednadvaceti zemí. Jmenovité soupisky zaslali už Rusové, Němci, Američané nebo Čína. Z velkých jmen nebudou chybět třeba Krjukov, Peťuchov, Japarov či Vylegžanin. Jsem v kontaktu i s norským trenérem sprinterů a ten slíbil, že k nám dorazí v té nejsilnější sestavě. Počítáme tedy s účastí Iversena, Bransdaala Hattestada a podobně,“ informoval technický ředitel Vlastimil Jakeš.

Kvůli únorovému mistrovství světa letos Světový pohár v běžeckém lyžování chyběl. Návrat po roční pauze však tak pompézní není.

V roce 2012 totiž návštěvníci viděli velmi atraktivní závody, distanční závody na 30 km mužů a 15 km žen a štafety. To individuální a týmový sprint je pro konzervativněji zaměřené novoměstské publikum přece jen ústup ze slávy.

„My samozřejmě si vážíme možnosti pořádat jakékoliv závody Světového poháru, ale vzhledem k místním tradicím míříme výše. Je velká škoda, že FIS (Mezinárodní lyžařská federace – pozn. autora) nedokáže využít potenciál nově zrekonstruovaného areálu,“ posteskl si předseda organizačního výboru Jiří Hamza a dodává: „Bohužel i další strategie FIS nám moc nenahrává, protože i v roce 2016 jsou v plánu sprinty. Měli jsme původně uspořádat distanční závody, ale kvůli Nordic víkendu v Harrachově a Jakuszicích došlo nedávno na kongresu v Curychu ke změně. Pokusíme se ještě o návrat k původní představě, ale bude to těžké. Do budoucna musíme v tomto směru více zapracovat.“

Přesto pořadatelský tým spoléhá na tradiční výbornou novoměstskou atmosféru. „ „Jsme v nevýhodné pozici, náš závod bude krátce po Tour de Ski, takže tu určitě nebudou všechna největší esa. Navíc už bude olympiáda za dveřmi. I proto jsme se rozhodli ke kroku, že vstup bude zdarma,“ láká diváky Hamza.

„Mohlo by to navnadit hlavně místní příznivce,“ přidává se Jakeš.

Výrazně lepší náladu však organizátorům udělalo počasí. „Situace se proti pondělí výrazně zlepšila. Mlha nás zachránila, děla valí sníh naplno. Měli bychom ho mít dost a o víkendu už bychom ho mohli rozvážet na tratě. Zažili jsme už podstatně kritičtější zimy,“ pochvaluje si Jakeš.

PROGRAM Zlaté lyže

Pátek 10. ledna
14.00 – 17.00: trénink
Sobota 11. ledna – sprint jednotlivců
14.00: kvalifikace sprintu
16.00: finálová část
Neděle 12. ledna – týmový sprint
9.40: semifinále žen
10.25: semifinále mužů
11.40: finále žen
12.15: finále mužů