Všechno odstartuje v létě horská cyklistika, potom bude následovat lednový SP v biatlonu (generálka na MS v roce 2013) a o měsíc později se vrátí lesk běžecké Zlaté lyži (o tom se rozhodlo nedávno na kongresu v Curychu). „Je to pro nás velké štěstí a fanouškům slibujeme velké sportovní zážitky,“ říká předseda SK Nové Město na Moravě Ladislav Slonek.

Po tučných letech přišel půst, který však brzy skončí. Cítíte, že prestiž Nového Města zase půjde nahoru?
Zařadili jsme se mezi velmoci. Mít tři závody světového poháru je velký úspěch, máme horská kola, máme biatlon, máme běžky. Je to ale také velké vyznamenání pro město a kraj Vysočina.

Závod světového poháru v biatlonu už mělo Nové Město díky mistrovství v roce 2013 jistý už dříve. Světový pohár horských kol mu byl přiřknut v červnu, ale novoměstská veřejnost, spojená s tradicí běžeckého lyžování, těžce nesla skutečnost, že Zlatá lyže pozbyla na významu…
Lidé to tu opravdu hodně těžce nesli, že jsme ztratili světový pohár v běžeckém lyžování. Pro ty nejzarytější klasiky nebyl biatlon tou nejadekvátnější náhradou, ale běžce a biatlonisty nedělím. U nás jsou to sice dva oddělené svazy, ale podívejte se třeba do Německa nebo Norska. Tam je biatlon pod lyžařským svazem. My si musíme uvědomit, že to jsou spojité nádoby. Musíme zdůraznit, že jsme těžili z tradice Zlaté lyže. Udělat mistrovství světa v biatlonu by bez předcházejících závodů světového poháru v běhu na lyžích bylo nemyslitelné.

Proč tedy loni Nové Město ztratilo světový pohár v běžeckém lyžování?
Každý podnikatel má záměr a ten náš záměr FIS (Mezinárodní lyžařská federace – pozn. autora) nepřijala. FIS řídí Švýcaři a to, co řeknou, to platí. V tom jsme tenkrát chybovali, my jsme nebyli v tu chvíli pro ně dostatečně atraktivní.

Po dvou letech se vracíte do kalendáře. Za tím stojí hodně diplomatické práce, začínali jste ale od nuly, nebo jsme se mohli opřít o předcházející úspěšné ročníky?
Máme tady dobré prostředí, kvalitní tým lidí, který má dostatek zkušeností, můžeme se spolehnout na vysoké návštěvy. Je to ale hlavně o dlouhodobé práci. To není otázka posledních dvou čtyř let, ale třiceti.

Jak jste tedy ale zahájili boj o návrat?
Začali jsme konzultacemi s Vegardem Ulvangem, což je trojnásobný olympijský vítěz, vítěz světového poháru u nás v Novém Městě na Moravě a předseda běžecké komise FIS. On má totiž vřelý vztah k Novému Městu na Moravě. Vsadili jsme na práci, potvrdili, že závody uděláme na tradičních kvalitních tratích a že opět zajistíme kvalitní organizaci. Důležité ale také bylo, že jsme znali nové podmínky ohledně přenosových a marketingových práv, které FIS předepsala, a ty také splníme. Domluvili jsme se i se svazem lyžařů a pomůžeme v únoru se svěťákem v Liberci. Bude tam jádro našeho klubu.

Podařilo se. V Novém Městě se uskuteční sprinty a dokonce závody mužů na 30 km a žen na 15 km klasicky. To musí novoměstské srdce zaplesat, že?
Pro konzervativnější fandy z Nového Města to je dobrá zpráva. Uvidí závody, jaké mají rádi. Závodníci zřejmě pojedou na pětikilometrovém okruhu a hodně dlouho.

Jak to vypadá s budoucností Zlaté lyže?
V sezoně 2012 – 2013 světový pohár v běhu vypouštíme, je to kvůli světovému šampionátu v biatlonu. V následujících dvou sezonách má Česká republika draftované závody a jsou to termíny únorové.

Zlatá lyže byla součástí i Tour de Ski…
To jsou velmi atraktivní závody, ale pro servis, závodníky a pořadatele jsou velmi náročné. Já mám navíc obavy, aby se nepřihodil nějaký delikt, který by se neslučoval s morálkou sportovce.

Myslíte delikt typu, co se stal na cyklistické Tour de France?
Ano. Výzkum jde hodně dopředu a je čím dál těžší určit, co je povolený a nepovolený prostředek třeba jen na regeneraci. Z tohoto důvodu jsem si moc Tour de Ski v Novém Městě nepřál. Je to prostě atrakce, která své plusy a minusy a ty jdou na úkor sportu.

Zmínil jste se, že pokud by v budoucnosti byla Zlatá lyže v únoru, tak by to pomohlo i při výrobě sněhu. Jenže třeba hned za rok bude v Novém Městě světový pohár v biatlonu už v polovině ledna.
(rychle reaguje) My jsme čtyřikrát v řadě měli svěťák na přelomu roku, což bylo riziko. Jednou jsme doplatili na špatné počasí (v roce 2006 – pozn. autora) a Zlatá lyže nebyla. Pro nás je klíčové překonat teplé dny přes Vánoce. Lednový týden navíc nám hodně pomůže. Máme dobré vybavení na výrobu sněhu, máme zkušenosti. Ve střední Evropě nemáme ve výrobě technického sněhu konkurenci. Když nebudu brát v potaz Alpy, tak podobně jako my je na tom jen Val di Fiemme. Za dobrých přírodních podmínek to navíc bude mít i velký ekonomický dopad. Na jednom sněhu se uskuteční světový pohár v biatlonu i běhu na lyžích

Mistrovství světa v biatlonu má sice na starosti Český svaz biatlonu, ale zeptám se i vás, protože se to sportovního klubu dotýká. Jak to vypadá s výstavbou areálu?
Jsme v době, jaké jsme, a ta není jednoduchá. Nějaký skluz je, třeba nové servisní buňky už měly být hotové. Nemám ale strach, že by to mělo špatně dopadnout. Jsme přesvědčeni, že budou vybrány dobré firmy a všechno zvládneme. A to i toho, co se týče samotného šampionátu. I přes krizi ho zvládneme, jsem přesvědčený, že rozhodně nedopadneme jako Liberec.

Loni prý nebyla příliš dobrá finanční situace v klubu. Co nyní?
Nastolili jsme zásady krizového managmentu, přežili jsme těžkou sezonu. Snížili jsme vnitřní náklady na minimum, ale sportovní části se to nedotklo. Bez podpory novoměstské radnice a kraje by to tak však nebylo. Na druhou stranu kraj si musí uvědomit, a já vím, že si to uvědomuje, že je to pro něj velká propagace.