Poprvé se jel v roce 1934, dlouhé roky patřil jeho start i cíl do samotného srdce města na Vysočině. Spoustu let se navíc jednalo o závod sdružený. A rovných čtyřicet let se jej účastní nejlepší lyžaři světa. Na tom všem je dobře patrné, kolika změnami Zlatá lyže v Novém Městě na Moravě za bezmála devadesát let prošla.

Rok 1981 bude zřejmě již navždy zapsán zlatým písmem do historie závodu. Právě tehdy byl totiž v rámci Zlaté lyže poprvé uspořádán závod Světového poháru.

Na ženy před čtyřiceti léty čekal závod na dvacet kilometrů, dále se konal mužský mezinárodní závod FIS o „Zlatou lyži Českomoravské vysočiny“, tedy turné Zlatá lyže – Bezroukův memoriál. Na startu závodu žen se tenkrát sešla celá světová elita. Naproti tomu závod mužů se uskutečnil se slabší zahraniční konkurencí, protože ve stejném termínu se konal jiný závod světového poháru mužů.

Ani s postupem času se obliba Zlaté lyže mezi Novoměstskými nemění. „Nové Město na Moravě a lyžařské závody k sobě neodmyslitelně patří. Díky nim je také Nové Město známé po celém světě. Tradice novoměstských lyžařských závodů začala už na začátku minulého století, a je spojena s počátky lyžování na Novoměstsku,“ potvrdila novoměstská patriotka Jana Černá.

Jak už bylo zmíněno, poprvé se tento závod jel v roce 1934 a vítězem se tehdy stal Bohuslav Musil ze Sportovního klubu Nové Město na Moravě. Startovalo se u turistické chaty na Harusově kopci. „Každý takový závod byl velkým svátkem nejen pro Nové Město. Byl o něj takový zájem, že byly do Nového Města z Brna vypravovány zvláštní vlaky,“ připomenula.

Místo startu se během let měnilo. „Já si pamatuji, že za mého dětství byly start i cíl na Vratislavově náměstí, na silnici mezi parkem a školou. Tehdy byla frekvence dopravy minimální, auta tam skoro nejezdila. A byl také dostatek sněhu. Startovalo se před školou, pak závodníci jeli Školní ulicí nahoru k sokolovně a tam se tratě rozcházely,“ popsala Černá.

S lyžováním na Novoměstsku se začalo u fryšavského hajného Rudolfa Gabessama. „Lyže získal roku 1891 a začal je používat pro svou práci v lese i pro propagaci lyžování samotného. I jeho dcera byla nadšenou lyžařkou,“ píše se v publikaci novoměstského Horáckého muzea o historii lyžování v regionu.

Také by to nešlo bez potřebného zázemí. V roce 1972 se otevřel hotel Ski – v místě, kde se pak začaly konat světové poháry a kde je nyní pořádáno mistrovství světa v biatlonu. Ten nahradil chatu na Harusově kopci, která v roce 1942 vyhořela.